Nowy numer 48/2020 Archiwum

Potrzebuje was Jezus!

Rektor seminarium z Krakowskiego Przedmieścia do tych, którzy „noszą w sercu dziwne wołanie ze strony Boga”: „Potrzebuje was Jezus! Potrzebuje was Kościół! Na wasze świadectwo czekają ludzie niewierzący i wątpiący...”

Rektor Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego Św. Jana Chrzciciela, ks. Wojciech Bartkowicz w liście na Niedzielę Dobrego Pasterza podkreśla, że Bóg powołuje do kapłaństwa w przeróżny sposób: są mężczyźni, którzy czują się powołani od najmłodszych lat; tacy, którzy dla kapłaństwa porzucają karierę, a czasem nawet miłość i doświadczają w ten sposób „pokoju, jakiego świat dać nie może”. Są też tacy, którzy mimo dojrzałego wieku wciąż nie czują się „na miejscu”.

„Do wszystkich, którzy na jakimkolwiek etapie życia odkrywają, że noszą w sercu to dziwne wołanie ze strony Boga, chcemy dzisiaj, w Niedzielę Dobrego Pasterza, powiedzieć: potrzebuje was Jezus! Potrzebuje po to, byście stali się przedłużeniem Jego rąk, byście powtarzali światu Jego słowa, byście kochali wszystkich ludzi Jego miłością. Potrzebuje was Kościół! Czekają na was wspólnoty parafialne, czekają grupy religijne, czekają młodzi pytający o sens życia i starzy pytający o sens umierania. Czekają na wasze świadectwo ludzie niewierzący i wątpiący: odwaga radykalnego pójścia za głosem powołania to dla dzisiejszego świata naprawdę przekonujący dowód na to, że Jezus rzeczywiście żyje i króluje... Jeśli odnajdujecie w sobie iskrę powołania – nie odmawiajcie Bogu, który prosi! Dajcie sobie szansę rozeznania – seminarium duchowne istnieje po to właśnie, by we wspólnocie uczniów Chrystusa codziennie zadawać sobie pytanie: Czy to rzeczywiście Ty, Jezu, mnie powołałeś? Czy ja, grzesznik powołany spośród grzeszników, podołam trudom kapłańskiego życia? Jaki jesteś, Boże, którego królestwo mam głosić moim siostrom i braciom?" – pisze ks. Wojciech Bartkowicz, przypominając, że archidiecezja warszawska ma dwa seminaria: założone w 1682 r. Metropolitalne Seminarium Duchowne św. Jana Chrzciciela przy Krakowskim Przedmieściu oraz powołane do życia w 1990 r. Seminarium Misyjne „Redemptoris Mater”, którego siedziba znajduje się na Młocinach.

Obecnie w obu tych seminariach studiuje łącznie ponad 180 alumnów. W roku 2012 nasze seminaria przygotowały do święceń 21 diakonów i 23 prezbiterów.

Rektor WMSD prosi również o modlitwę w intencji powołań. „Musimy wymodlić odwagę dla tych, którzy boją się powiedzieć TAK na zaproszenie Chrystusa. Musimy omadlać tych, którzy w seminarium dojrzewają do decyzji o przyjęciu święceń. Musimy podjąć duchową walkę o wszystkich naszych kapłanów, niezależnie od tego, czy od momentu święceń upłynął rok czy też pięćdziesiąt lat... Niech Bóg odnawia w nich łaskę pięknego naśladowania Jezusa, Dobrego Pasterza” – prosi w Liście ks. Bartkowicz.

List ma być odczytany w niedzielę 21 kwietnia podczas Mszy św. Kard. Kazimierz Nycz zaleca również, by wykorzystać jego treść takżepodczas spotkań z grupami parafialnymi w ramach duszpasterstwa powołań.

W najbliższą niedzielę klerycy zapraszają za seminaryjną bramę. Podczas kolejnego dnia otwartego każdy może zobaczyć, jak na co dzień żyją klerycy – gdzie się modlą, uczą, studiują, ale także gdzie spędzają wolny czas, grają w piłkę, czy... grabią liście.

Zaproszone są całe rodziny, oczywiście z dziećmi. Spotkanie rozpocznie się o 12.30 Mszą św. w kościele seminaryjnym. Pierwsza grupa zwiedzających wyruszy na wycieczkę po gmachu seminaryjnym bezpośrednio po niej. Będzie także czas na ciasto i herbatę w ogrodzie oraz okazja do rozmowy z klerykami. Dzień otwarty zakończą wspólne nieszpory o 16.30.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama