Bank PKO BP chce zrewitalizować Rotundę. – W lecie jest tutaj jak w akwarium – narzekają pracownicy i klienci banku. Właśnie ruszyły społeczne konsultacje.
– Budynek jest w złym stanie technicznym. Mamy problemy z klimatyzacją, w lecie jest tutaj praktycznie jak w akwarium. Żeby ochłodzić dobrze ten oszklony budynek, trzeba postawić bardzo ciężkie agregaty chłodnicze na dachu. Konstrukcja tego nie wytrzyma. Silne deszcze powodują zacieki na dachu. To wszystko wpływa negatywnie na postrzeganie naszej firmy i na warunki pracy. Jako nowoczesny bank nie możemy w dłuższej perspektywie na to pozwolić – mówił podczas spotkania z dziennikarzami w Rotundzie Jarosław Orlikowski, dyrektor pionu wsparcia biznesu PKO BP.
Dlatego bank po raz drugi poruszył temat rewitalizacji budynku. – Rotunda przestała być symbolem nowoczesnej Warszawy, stąd pomysł jej odnowy – powiedział J. Orlikowski.
Projekt „Rotunda 2013”, który zakłada rewitalizację budynku, będzie składał się z czterech etapów. Pierwszy – panel z ekspertami – został już zrealizowany. W trakcie tych spotkań przedstawiciele banku zadecydowali, że co najmniej 30 proc. powierzchni obiektu chcą przeznaczyć na dodatkowe funkcje społeczne. – Chodzi o to, by mieszkańcy nie tylko spotykali się „pod” Rotundą, ale także „w” – mówił J. Orlikowski.
Eksperckich pomysłów jest wiele. Część budynku mogłaby zostać przeznaczona np. na multimedialny punkt informacyjny o zabytkach czy bieżących wydarzeniach w stolicy, ogólnodostępną czytelnię, sklep z pamiątkami, darmową galerię sztuki, miejsce odpoczynku w otoczeniu zieleni lub centrum edukacyjne.
O zdanie odnośnie zagospodarowania niekomercyjnej przestrzeni Rotundy placówka zapyta także mieszkańców Warszawy. Konsultacje społeczne to drugi etap projektu. Od dziś na stronach: www.konsultacje.um.warszawa.pl oraz www.rotunda2013.pl zamieszczona będzie elektroniczna ankieta. Do 11 maja każdy będzie mógł zgłosić swój pomysł na nowe działania, które będą odbywać się w Rotundzie, a także ocenić propozycje ekspertów. Ankieta dostępna będzie także w wersji papierowej.
W ramach społecznych konsultacji badacze będą m.in. prowadzić obserwacje pod Rotundą i warsztaty z mieszkańcami. Po zebraniu opinii zostanie ogłoszony konkurs architektoniczny Changing The Face 2013. Jak podkreślają przedstawiciele banku – budynek po rewitalizacji zachowa ten sam kształt, istotne elementy architektury oraz funkcje.
Czy oznacza to poprawki już istniejącego obiektu czy zburzenie go i postawienie nowego? Nie wiadomo. – Rotunda budowana była w ekspresowym tempie i z użyciem kiepskiej jakości materiałów. Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie i nie wiem, na ile można połączyć stare z nowym – mówił J. Orlikowski. Sprecyzowane zdanie ma za to Jarosław Pluta, dyrektor III oddziału PKO BP. – Czuję, że ten budynek się rozpadnie. W mojej opinii nadaje się do rozbiórki – powiedział.
Zdaniem dyrektora Orlikowskiego, przebudowa Rotundy może się rozpocząć za półtora roku.