Nowy numer 48/2020 Archiwum

Zrób sobie dom kultury

Chcesz nauczyć innych grać na gitarze, zrobić własną wystawę lub spotkać się z przyjaciółmi? Na Grochowie ruszyło centrum społeczne PACA 40.

Ty masz pomysł, oni mają miejsce. Jedynym ograniczeniem jest grafik. A ten z kolej wypełnia się w szybkim tempie. Odkąd pod koniec kwietnia Stowarzyszenie Centrum Aktywności Lokalnej CAL uruchomiło centrum społeczne PACA 40, nie przestają przychodzić osoby, które mają pomysł na wykorzystanie udostępnionej przez CAL przestrzeni.

- Jesteśmy zaskoczeni aktywnością mieszkańców. Dziennie kontaktuje się z nami kilkadziesiąt osób. Nastolatki chcą robić tu zajęcia z hip-hopu dla rówieśników, a przewodnicy PTTK spotkania i wycieczki, swoje spotkania chcą mieć także seniorzy i mamy z dziećmi – mówi Karolina Kopińska, koordynatorka Centrum PACA 40.

Budynek przy ul. Paca 40 to blisko pięćdziesięcioletnia kamienica. Mieszkańcy, sąsiedzi, organizacje pozarządowe i aktywiści mogą korzystać z pomieszczeń znajdujących się na parterze: pracowni komputerowej, sal konferencyjnych, przestrzeni wystawowo-scenicznej z profesjonalnym nagłośnieniem, oświetleniem i rzutnikiem, dużej kuchni, strefy rodzica, pracowni Montessori i licznych pomieszczeń do nieformalnych spotkań. Na pierwszym piętrze mieści się czytelnia naukowa i biura stowarzyszenia. Reszta to pomieszczenia mieszkalne.

Zrób sobie dom kultury   Przestronna kuchnia to także społeczne miejsce, które mogą wykorzystać sąsiedzi Agata Ślusarczyk /GN Od 6 maja ruszą pierwsze zajęcia. Bezpłatne. - Nie jesteśmy domem kultury. To sąsiedzi sami dla siebie mają stworzyć przyjazne miejsce – wyjaśnia Karolina Kopińska. Jak na razie największa oferta będzie dla rodziców z małymi dziećmi. Trzy razy w tygodniu w strefie rodzica spotykają się mamy, prowadzona będzie także pracownia Montessori i zajęcia „czytanie-rysowanie”. Sąsiedzi prowadzą także integracyjny klub szachowy, konsultacje komputerowe, zajęcia z gimnastyki dla seniorów czy rękodzielnictwa, a niekomercyjne organizacje kursy językowe dla niepełnosprawnych czy warsztaty dziennikarskie dla grochowskiej młodzieży.

Animatorzy z Centrum PACA 40 sami także będą wychodzić z inicjatywą.- Planujemy zorganizować sąsiedzką bibliotekę, święto ulicy, Dzień Sąsiada, święto wolontariatu czy wskrzesić ducha nieistniejącego już kina Sokół. Do tej pory wykorzystaliśmy ok. 40 proc. możliwość tego miejsca – mówi koordynatorka.

Harmonogram zajęć dostępny będzie przed 6 maja na Facebooku: https://www.facebook.com/Paca40.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama