Nowy numer 44/2020 Archiwum

Wisła kusi nowymi atrakcjami

Choć inauguracja "wiślanych atrakcji" planowana jest na przypadające 12 maja święto Wisły, już w majówkę można będzie skorzystać z wielu z nich.

Od 1 maja rozpoczynają swoją działalność plaże - zostaną zainstalowane grille i leżaki. Oprócz znanych już atrakcji powstają nowe - budowana jest plaża na Żoliborzu, powstają pomosty nad rzeką i stacje Veturilo.

Żoliborska plaża znajdzie się u szczytu lewobrzeżnych bulwarów, przy Cytadeli, na wysokości ul. Czujnej. Oprócz atrakcji związanych z plażowaniem i placu zabaw powstanie tam jeden z dwóch nowych, działających od maja do października, punktów systemu Veturilo. Druga sezonowa stacja z rowerami miejskimi zostanie uruchomiona tuż przy modernizowanym porcie Czerniakowskim. Obok dwóch lewobrzeżnych stacji przy sezonowej stacji pod Stadionem Narodowym, a także na plaży na Saskiej Kępie powstaną ogólnodostępne pomosty na rzece. Z pomostów będzie można wypożyczyć kajak, spłynąć ok. 6 km Wisłą do żoliborskiej plaży. Tam będzie można oddać wypożyczony sprzęt i wrócić na miejsce startu rowerem publicznym.

W tym roku na miejskich plażach: saskiej, przy Stadionie Narodowym i na Płycie Desantu dla kajakarzy, wioślarzy, miłośników smoczych łodzi i zabytkowych jednostek, amatorów aktywnego wypoczynku i wiślanej przyrody miasto przygotowało wiele atrakcji. W programie święta Wisły m.in. warsztaty, koncerty, pokazy na wodzie, przejażdżki, konkursy i flisacki poczęstunek. 12 maja na lewym brzegu już po raz trzeci wystartuje Bieg Wisły (więcej na www.biegwisly.pl). Biegacze rozpoczną trasę na 517. km rzeki na Golędzinowie i przebiegną ok. 10 km, by dotrzeć do plaży przy moście Łazienkowskim. Dojazd do miejsca zbiórki ułatwi rower miejski - przy starcie Biegu powstanie specjalny mobilny punkt, w którym będzie można zdać rower Veturilo.

Warszawskie plaże z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem mieszkańców i odwiedzających stolicę turystów. Do odświeżenia plaż tylko w sezonie 2012 nawieziono około 1200 ton piasku. Dla wygody plażowiczów korzystających z wyznaczonych do palenia ognisk miejsc miasto dostarczyło ok. 200 m przestrzennych drewna. Z samych plaż w sezonie 2012 zebrano 1500 metrów sześciennych śmieci (ponad 200 kontenerów po 7 metrów każdy).
 
 
 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama