Nowy numer 24/2018 Archiwum

Podwórkowe sanktuaria

Na Starej Pradze przetrwało kilkadziesiąt kapliczek. Są nawet takie, które pamiętają powstanie styczniowe.

Kapliczki stoją pomiędzy studniami, koszami na śmieci, piaskownicami; ozdabiane są kwiatami, plastikowymi choinkami, czasem tylko chwastem. Wiele znika razem z seniorami i wyburzanymi kamienicami. Podczas spaceru po Pradze warto przejść się ulicami Okrzei, Ząbkowską, Brzeską, Radzymińską, Wileńską, Targową. Już z bramy można dostrzec w podwórku Matkę Bożą.

Kapliczki budowane były ze składek mieszkańców kamienic. Pieniądze najczęściej zbierał dozorca. On też wyszukiwał majstra, któremu zlecał remonty. W maju i październiku ludzie gromadzili się na modlitwie. W przerwach między zdrowaśkami można było usłyszeć „A wie pani, że ta spod szóstki, to z tym spod dziewiątki...”.

Dzisiaj tylko nieliczni mieszkańcy wyciągają różaniec i się modlą pod kapliczkami.

« 1 »

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma