Nowy numer 43/2020 Archiwum

Lednica: Tango dla papieża i powrót do ojca

XVII Spotkanie Młodych Lednica 2000 odbędzie się pod hasłem "W imię Ojca". Będzie także niespodzianka dla papieża Franciszka. Zgromadzona na Polach Lednickich młodzież zatańczy dla ojca świętego "Tango Francesco".

Co roku na pola w okolice Gniezna przyjeżdża około 5 tys. młodych warszawiaków. - Ciapy niech zostaną w domu. Lednica to propozycja dla aktywnych - zapraszał na XVII Spotkanie Młodych Lednica 2000 podczas konferencji prasowej o. Jan Góra OP, pomysłodawca i główny organizator młodzieżowych spotkań. - Lednica to eksplozja wiary, wychodzenie poza "kościółkowe schematy" - dodał.

Tematem XVII Spotkania, które odbędzie się 1 czerwca na Polach Lednicy, będzie ojcostwo. - Za trzy lata obchodzony będzie jubileusz 1050-lecia chrztu Polski. Chcemy się do tej rocznicy przygotować. Dlatego tegoroczne spotkanie będzie "W imię Ojca", w roku przyszłym "W imię Syna", a za dwa lata "W imię Ducha Świętego", po to, by w roku 2016 wyśpiewać uroczyste "Amen" - wyjaśnił o. Jan Góra.

O. Góra wyjaśnił także drugi powód ojcowskiego charakteru tegorocznej Lednicy. - Mamy kryzys męskości i ojcostwa. Dlatego będziemy mówić o jego trzech aspektach. Po pierwsze Bóg jest Ojcem i wszelkie ojcostwo na niebie i ziemi od Niego pochodzi. Po drugie - chcemy pomóc młodym ludziom wrócić do ojca. Wielu z nich w nieodpowiedzialny sposób zerwało kontakty ze swoimi ojcami i przestało się rozwijać. Trzeba mu przebaczyć nieudacznictwo w ojcowaniu, a jeśli nie żyje - modlić się za niego. Trzecia rzecz to przyszłość - ty będziesz ojcem - mówił o programie dominikanin.

Symbolami tegorocznej Lednicy będą łyżeczka, symbolizująca troskę i opiekę, jaką obdarza nas ojciec - karmiciel rodziny, oraz zależność między rodzicami a dziećmi. Kapłani otrzymają stułę - symbol ojcowskiej służby na rzecz wiernych. Dodatkowym podarunkiem dla nich będzie pamiątkowy medal, przypominający, że nad brzegami lednickiego jeziora Polska przyjęła chrzest.

Organizatorzy przygotowali także papieską niespodziankę - na Polach Lednickich młodzi, specjalnie dla papieża z Argentyny, zatańczą "Tango Francesco". - Tango przedstawia metaforę rozwoju duchowego. Tangeros zawsze mówią, że dopiero uczą się tańczyć, tak samo my nie możemy powiedzieć, że już jesteśmy święci, bo ciągle się rozwijamy. Nasze tango musimy zatańczyć prosto, z sercem, ale i z Jezusem - zapowiedział Kazimierz Hojna, tancerz i animator przedsięwzięcia.

Ogólnopolskie Spotkanie Młodych na Lednicy k. Gniezna jest organizowane przez Wspólnotę Lednica 2000 w Poznaniu, a do ubiegłego roku przez Duszpasterstwo Akademickie Ojców Dominikanów. W rekordowych latach na Pola Lednickie przybywało nawet ponad sto tysięcy pielgrzymów. Od kilku lat liczba ta jest stała - ok. 60 tys. osób. Co roku ze stolicy przyjeżdża tu ok. 5 tys. uczestników. Każde spotkanie nad Lednicą ma swój motyw przewodni, scenariusz, hasło i piosenkę. Hitem tegorocznego będzie "Ojciec".

Siewcy Lednicy - Ojciec
lednica2000

Program XVII Spotkania Młodych Lednica 2000

- godz. 8 - otwarcie Pól Lednickich
- do godz. 10 - spowiedź
- godz. 12 - Anioł Pański, konferencja i świadectwa o ojcostwie
- godz. 15 - Koronka do Bożego Miłosierdzia
- godz. 16 - o promieniowaniu ojcostwa opowie o. Jan Góra
- godz. 17 - oficjalne rozpoczęcie spotkania z przeniesieniem pod Bramę-Rybę relikwii Jana Pawła II i św. Wojciecha
- godz. 17.30 - cz. I, Bóg jest Ojcem - Misterium o Miłości i spotkanie z bł. Edmundem Bojanowskim
- godz. 19 - Msza św. pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Józefa Kowalczyka, kazanie wygłosi bp Grzegorz Ryś
- godz. 20 - cz. II, Ty masz ojca - o pojednaniu z własnym ojcem i znaczeniu ojczyzny
- godz. 21.55 - przesłanie papieża Franciszka
- godz. 22.20 - cz. III, Ty sam będziesz ojcem - o dojrzałym ojcostwie
- godz. 22.50 - akt wyboru Chrystusa
- godz. 23.20 - adoracja Najświętszego Sakramentu
- godz. 24 - przejście przez Bramę III Tysiąclecia 
 
 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama