Nowy numer 43/2020 Archiwum

Kolejne żłobki w Warszawie

Nowa placówka powstanie w skrzydle budynku Pogotowia Opiekuńczego na Mokotowie.

- Konsekwentne zwiększanie liczby miejsc w żłobkach to priorytet polityki prorodzinnej miasta zapisanej w programie „Rodzina” na lata 2010-2020 w Społecznej Strategii Warszawy. Liczba miejsc systematycznie rośnie pomimo trudnej sytuacji finansowej. Jest to możliwe również dzięki aktywnemu pozyskiwaniu środków zewnętrznych - mówił wiceprezydent Warszawy Włodzimierz Paszyński podczas spotkania w pogotowiu opiekuńczym na Mokotowie, w którym od września będzie działał nowy miniżłobek dla 80 dzieci.

Ratusz pochwalił się, że udało mu się pozyskać ponad 7 mln zł na budowę, modernizację i utrzymanie stołecznych żłobków. Warszawa otrzymała dofinansowanie z rządowego programu „Maluch 2013” na budowę, adaptację, modernizację i wyposażenie czterech żłobków w czterech dzielnicach. Będą to:

  • nowy żłobek przy ul. Chodeckiej 2 dla 128 dzieci;
  • nowy żłobek przy ul. 6 Sierpnia 1/5 w skrzydle budynku Domu Dziecka nr 10 dla 79 dzieci;
  • nowy miniżłobek przy ul. św. Bonifacego 81 – jako oddział żłobka nr 6 z ul. Bonifacego 72, w skrzydle budynku Pogotowia Opiekuńczego nr 2 dla 78 dzieci;
  • rozbudowa żłobka na Bielanach przy ul. Klaudyny 10 – wzrost o 40 miejsc.

Trzy z tych placówek – przy ul. Chodeckiej, św. Bonifacego i Klaudyny - przyjmą dzieci już jesienią 2013 r. Placówka przy ul. 6 Sierpnia zostanie uruchomiona w pierwszym kwartale 2014 r. Kwota przyznanych dotacji na ten cel wynosi blisko 1,7 mln zł.
Dodatkowo stołeczny ratusz pozyskał ponad 3,2 mln zł na utrzymanie 15 żłobków. Łączna kwota dotacji w konkursie „Maluch 2013 - edycja 1” wynosi prawie 5 mln zł.

Również od września 2013 r. zacznie działać nowy żłobek przy ul. Czerwona Droga w Ursusie dla blisko 100 maluchów. A w tym roku rozpocznie się budowa pierwszego publicznego żłobka w dzielnicy Wilanów przy ul. św. Urszuli Ledóchowskiej, przy już budowanym przedszkolu. Koszt inwestycji to ponad 3,5 mln zł. Żłobek planowany jest na ok. 100 miejsc. W 2014 r. dzięki modernizacji planowane jest zwiększenie o 35 liczby miejsc w żłobku we Włochach i o blisko 40 miejsc w żłobku przy ul. Bonifacego 72 na Mokotowie.

Stołeczny ratusz pozyskał również środki unijne na projekt, który będzie realizowany w żłobku przy ul. Chodeckiej. To będzie drugi żłobek w Warszawie objęty projektem „Mama i tata wracają do pracy, a ja idę do żłobka”. (Ten program funkcjonuje już w żłobku integracyjnym przy ul. Przybyszewskiego na Bielanach). Oznacza to, że pierwszeństwo w przyjęciu będą miały dzieci rodziców powracających na rynek pracy po przerwie związanej z urodzeniem i wychowaniem dziecka, w tym bezrobotnych oraz niepełnosprawnych rodziców. Łączna wartość projektu to ponad 2,5 mln zł, w tym dofinansowanie unijne – 2,1 mln zł.

Z końcem 2013 r. liczba miejsc w żłobkach przekroczy pięć tysięcy. Miasto finansuje również prawie 170 miejsc w 8 niepublicznych placówkach. Stołeczny ratusz, w pierwszym kwartale 2013 r. pokrył 85 proc. kosztów pobytu dzieci w żłobku. W tym roku miasto przeznaczy na ten cel około 70 mln zł.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama