Nowy numer 21/2018 Archiwum

Zamiast "kwiatków", rachunek sumienia

Nowa książka o społecznym nauczaniu papieża Franciszka - "Nie zgadzaj się na zło!".

Nakładem wydawnictwa M ukazała się trzecia pozycja dotycząca papieża Franciszka. "Nie zgadzaj się na zło!" to próba zapoznania polskiego czytelnika ze społecznym nauczaniem ojca świętego i ukazania papieskiej nauki w kontekście argentyńskiego Kościoła - mocno zaangażowanego w tematykę społeczną.

- Naszym pragnieniem była zmiana proporcji. Obecnie o papieżu mówi się patrząc na jego gesty, poprzez tę publikację chcemy najpełniej pokazać to, co ma do powiedzenia - powiedział podczas promocji książki Piotr Słabek, redaktor naczelny wydawnictwa M, współwydawca książki. I dodał: - Pozycja zawiera niezwykle mocne słowa, które można porównać do wypowiedzianych przez starotestamentalnych proroków. Po lekturze trudno pozostać obojętnym, ta pozycja stawia nas w świetle Ewangelii i skłania do solidnego rachunku sumienia. 

Książka składa się z trzech części. Pierwsza to zbiór wywiadów z osobami mającymi styczność z papieżem, druga zawiera homilie wygłoszone podczas Mszy św. m.in. w Domu św. Marty, w rzymskich bazylikach, na placu św. Piotra, katechezy okolicznościowe czy wpisy na Twitterze. Trzecia to słowa wypowiedziane przez kard. Bergoglio m.in. na temat zjawisk społecznych tj. globalizacja, kultura śmierci, służba, polityka, dobro wspólne, zadłużenie społeczne, wyzwania wychowawcze, radość czy kultura spotkania.

Publikacja przybliża także głoszoną przez papieża Franciszka koncepcję "Kościoła ubogiego i dla ubogich". Argentyńczyk w swoich wypowiedziach bardzo mocno akcentuje problem wykluczenia społecznego, będącego efektem działania systemu państwowego. Obrona uciśnionych i pełnienie roli ich rzecznika to dla niego jedno z podstawowych zadań Kościoła.

 

 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma