GN 32/2018 Archiwum

Franciszkanie na falach

W niedzielę, 12 maja, Radio Niepokalanów obchodziło podwójny jubileusz: 18 lat od reaktywacji radia oraz 75 lat od jego założenia.

Ten podwójny jubileusz honorowym patronatem objął abp Wacław Depo, metropolita częstochowski i przewodniczący Rady ds. Środków Masowego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski oraz abp Marek Jędraszewski, metropolita łódzki. W programie: Msza św. w Bazylice, piknik ze św. Maksymilianem, koncert Krzysztofa Krawczyka.

Radio Niepokalanów to najstarsza w Polsce katolicka rozgłośnia, która pierwszy program nadała 8 grudnia 1938 roku. Była to akademia wygłoszona przez o. Maksymiliana Kolbego. Sygnał był słyszalny w całej Polsce. W czasie wojny radio zamilkło i milczało aż do roku 1995. Po wojnie na jego uruchomienie nie pozwalał reżim komunistyczny. 

Maksymilian Kolbe uważany był za szaleńca wyprzedzającego swoją epokę. Nowoczesną techniką interesował się przez całe życie. W 1936 roku był jednym z pierwszych pasażerów kolei linowej na Kasprowy Wierch, a w 1938 roku uczestniczył w Berlinie w pierwszym pokazie telewizyjnym. Wykonał też projekt statku kosmicznego.

Budynek, z którego nadawany jest obecnie program Radia Niepokalanów, powstał w 1938 roku z przeznaczeniem już wtedy na stację radiową. Maksymilian wybudował go celowo na tyłach klasztoru, z dala od pomieszczeń, w których hałasowały maszyny drukarskie.

Mimo upływu lat, dyrekcji i pracownikom rozgłośni przyświecają takie same idee, jak jego założycielowi – przede wszystkim modlitwa.


 

« 1 »

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma