Nowy numer 42/2020 Archiwum

Alina nagrodzona

Jakub Szymczuk nadesłał zdjęcia ukazujące kilka dni z życia ukraińskiej rodziny mieszkającej w wynajętym pokoju na warszawskim Bemowie.

Alinka, córka pani Iryny, jest chora na raka. Przez nieudolną służbę zdrowia na Ukrainie zachorowała również na sepsę i anemię, a następstwem przerzutów jest niedowład nóg. Pani Irynie udało się przewieźć Alinkę do Polski, gdzie zapewniono jej opiekę. Niestety, okazało się jednak, że w kijowskim szpitalu dziecko zarażono wirusem HIV. W Polsce poprawił się stan dziecka, chemioterapia była skuteczna, ale dziewczynka potrzebuje drogich leków i stałej opieki. Matka nie odstępuje jej na krok. Zabiera ją nawet do pracy w restauracji.

W Grand Press Photo 2013 oceniano fotografie wykonane między 1 kwietnia 2012 roku a 31 marca 2013. Jury konkursu przewodniczył hiszpański fotoreporter Samuel Aranda, zwycięzca World Press Photo 2012. Fotoreporterzy zgłosili około 5 tys. zdjęć w kategoriach: Wydarzenia, Życie codzienne, Ludzie, Sport, Środowisko, Portret sesyjny. Jury zakwalifikowało do finału 176 zdjęć. Nagrody zostały przyznane za zdjęcia pojedyncze oraz za fotoreportaże.

Wszystkie zdjęcia, które trafiły do finału, będą prezentowane na wystawie pokonkursowej. Jej otwarcie jeszcze w czerwcu w Warszawie.

Reportaż prasowy o Alinie i jej mamie można przeczytać tutaj.
 

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama