Nowy numer 43/2020 Archiwum

Świeca z modlitwą gratis

Ikony, klęczniki, świece i mnisze sandały. Przy Łazienkowskiej 14 powstaje pierwszy w Polsce sklep monastyczny. Otwarcie już 19 maja.

Pracownia siostry Jarosławy, mniszki z Monastycznych Wspólnot Jerozolimskich przypomina stolarsko-świecarski warsztat. Pilarka do drewna, imadło, szlifierka, piła ręczna. Kuchenka elektryczna, sylikonowa forma do świec i patelnia. To tu, na specjalnie przygotowane deseczki, siostra Jarosława nakleja kopie ikon, które napisały jerozolimskie mniszki. Ogarki świec - przetapia. Robi też różańce. Drewniane, kamienie, drewniano-kamienne, plecione, na rękę, z krzyżem z kokosa i nietypowe dziesiątki tzw. "gąsienice”". Pracuje w skupieniu, któremu towarzyszy prosta modlitwa. - Boże, spraw, by osoba, która będzie się na nich modlić była zbawiona - szepce.  

Do tej pory mnisze wyroby można było kupić w prowadzonym przez Fundację Jeruzalem Urbs beata sklepie internetowym "Monstica" (www.sklepmonastyczny.pl) lub malutkim pokoiku sekretariatu Wspólnot. Ale już 19 maja (po Eucharystii o godz. 11) przy Łazienkowskiej 14 Fundacja uruchomi pierwszy w Polsce stacjonarny sklep monastyczny "Monastica", z którego całkowity dochód będzie przeznaczony na pomoc mnichom.  

Świeca z modlitwą gratis   Wykonane według francuskiego wzoru mnisze sandały Agata Ślusarczyk /GN W odremontowanym, klasztornym pomieszczeniu, oprócz ręcznie robionych przez mniszkę produktów, będzie można dostać zrobione przez polskich rzemieślników np. mnisze sandały - według francuskiego wzoru stworzonego dla Wspólnot Jerozolimskich, a także dostępne już wcześniej różnej wysokości i koloru klęczniki do modlitwy, drewniane świeczniki, krzyże czy ikony malowane na kamieniach. Nie zabraknie także książek - głównie założyciela Wspólnot brata Pierra-Marie Delfieux, pozycji nawiązujących do życia monastycznego i pogłębiające duchowość. W asortymencie znajdzie się także płyta ze śpiewem francuskich mnichów. Produkty opatrzone są emblematem Wspólnot Jerozolimskich (margaretka) i są estetyczne zapakowane. - W planach mamy także uruchomienie linii ubrań dla świeckich. Tak jak wszystkie nasze produkty, odzież także będzie charakteryzować się prostotą - wyjaśnia Joanna Taracha z Fundacji Jeruzalem Urbs Beata.

To nie jedyna działalność Fundacji bezpośrednio wspierająca mnichów. W grudniu ubiegłego roku pod hasłem Ogrzej "Malbork" zbierane były fundusze na pokrycie kosztów ogrzewania klasztoru i remont kotłowni. Teraz w ramach inicjatywy "bądź Filarem" Fundacja zachęca do regularnego, finansowego wspierania Wspólnot. - Zbieramy na remont pomieszczeń, które posłużą funkcjonującym przy naszym klasztorze wspólnotom świeckim. W planach mamy osuszenie krypty kościoła i dalszy rozwój monastycznego sklepu - wyjaśnia s. Jarosława. Fundacja wspiera Wspólnoty także w innych wymiarach - organizując tematyczne konferencje czy wydarzenia kulturalne.

Sklep mieści się przy ul. Łazienkowskiej 14 (wejście od ulicy, naprzeciwko stadionu Legii). Godziny otwarcia będą zgodne z rytmem życia Wspólnot: od wtorku do piątku do 10 do 12 oraz od 15 do 18, sobotę od 15 do 18, w niedzielę po Eucharystii.

Więcej o inicjatywie "bądź Filarem" można przeczytać TU >>

 

 


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama