Od 2004 r. Warszawa pozyskała z Unii Europejskiej 8 mld zł. Co się zmieniło w Twojej okolicy?
W Warszawie i jej okolicach na unijne projekty można się natknąć na każdym kroku, czasami nawet o tym nie wiedząc. Przy finansowym współudziale Unii Europejskiej powstały wielkie inwestycje jak Most Marii Skłodowskiej Curie, Centrum Nauki Kopernik, pierwsza linia metra, system parkingów "Parkuj i Jedź", Muzeum w Palmirach, Muzeum Fryderyka Chopina. Poddano renowacji staromiejskie piwnice, zmieniono nawierzchnię Krakowskiego Przedmieścia, zmodernizowano i wyposażono w nowoczesny sprzęt wiele stołecznych szpitali i przychodni, przebudowano Teatr Powszechny, utworzono "ptasi azyl" w warszawskim zoo... Dzięki unijnemu wsparciu powstało lub zostało przebudowanych wiele dróg i węzłów komunikacyjnych. Sporo inwestycji wciąż jeszcze jest w trakcie realizacji. Powstaje druga linia metra, Muzeum Warszawskiej Pragi, generalny remont przechodzi warszawska archikatedra.
Ze środków europejskich korzystają też stołeczne uczelnie (np. SGGW wybudowało Centrum Wodne, pomocne w kształceniu przyszłych inżynierów środowiska), przedsiębiorcy, ale również bezrobotni, samotne matki, młodzież ucząca się zawodu na dodatkowych kursach, dzieci z praskich podwórek, stołeczni Romowie... To projekty, które objęły tysiące osób, chociaż nie informuje o nich - jak w przypadku inwestycji drogowych - specjalna tablica.
Nowa nawierzchnia Krakowskiego Przedmieścia i odnowiona z Funduszy Unijnych bazylika Świętego Krzyża
Joanna Jureczko-Wilk /GN
Widzisz zmianę w Twojej okolicy? Obserwujesz, jak dzięki Funduszom Europejskim żyje ci się łatwiej i wygodniej? Może znasz kogoś, kto dzięki nim założył własną firmę, nauczył się nowego zawodu albo języka obcego, zdobył pracę albo skorzystał ze szkoleń? Opowiedz nam o tym i wygraj tablet!
Żeby wygrać jeden z trzech tabletów lub oprogramowania antywirusowe należy przesłać krótki tekst (max. 4500 znaków ze spacjami) bądź zdjęcie (nie większe niż 5 MB, w formacie JPG) opisujące pozytywne zmiany w najbliższym otoczeniu, zrealizowane przy wsparciu środków unijnych. Prace należy przesyłać pocztą elektronicznej na adres projekt@gosc.pl lub tradycyjnie na adres: WKM „Gość Niedzielny”, ul. Wita Stwosza 11, 40-042 Katowice. Tytuł maila, a w przypadku zgłoszeń przesłanych fizycznie – dopisek – powinien brzmieć „Fundusze Europejskie: Co dobrego na moim podwórku?". Na zgłoszenia czekamy przez cały okres ukazywania w "Gościu Niedzielnym" publikacji projektowych, czyli do 25 lipca br. W konkursie mogą brać udział tylko osoby fizyczne (niepełnoletnie za zgodą opiekuna).
Lista laureatów zostanie opublikowana w „Gościu Niedzielnmy” nr 32 na 11 sierpnia 2013 r. Prace nadesłane na konkurs opublikujemy również na naszych stronach internetowych.
Szczegóły i regulamin można znaleźć na stronie http://gosc.pl/Blizej_sasiada.