Nowy numer 43/2020 Archiwum

Praga śpiewa suplikacje

Po profanacji Najświętszego Sakramentu w kościele w Klembowie, abp Hoser apeluje o obronę czci Eucharystii.

Po włamaniu do kościoła św. Klemensa w Klembowie, do jakiego doszło w nocy z 21 na 22 maja i profanacji najświętszego Sakramentu, abp Henryk Hoser w specjalnym liście zwrócił się z prośbą do wiernych o publiczne modlitwy przebłagalne. Arcybiskup przypomniał, że dokładnie dwa lata temu doszło do podobnego aktu w kościele Najświętszej Maryi Panny Matki Łaski Bożej w Halinowie.

"Eucharystia, czyli Najświętszy Sakrament jest dla katolików najczcigodniejszym sakramentem, gdyż w Niej sam Chrystus jest obecny, ofiaruje się za nas oraz jest spożywany. W tajemnicy Eucharystii dokonuje się ustawicznie dzieło naszego zbawienia. Eucharystia jest szczytem i źródłem całego kultu oraz życia chrześcijańskiego" - pisze warszawsko-praski ordynariusz. Ostrzega przy tym, że naruszanie świętości świątyń, profanacje, świętokradztwa są przejawem upodlenia ich sprawców, którzy przez sam fakt popełnienia takiego czynu wykluczają się z Kościoła.

Arcybiskup postanowił o zamknięciu świątyni w Klembowie do wieczora 29 maja, kiedy to sprawowany będzie w niej obrzęd publicznego przebłagania i oczyszczenia świątyni. Po nabożeństwie ekspiacyjnym kult zostanie w niej przywrócony. W najbliższą niedzielę po każdej Mszy św. we wszystkich kościołach diecezji warszawsko-praskiej zostaną odśpiewane suplikacje.

"Niech to wydarzenie nie tylko poruszy serca całej wspólnoty Kościoła warszawsko-praskiego, ale niech zmobilizuje wiernych do obrony czci Eucharystii" - zaapelował abp. Hoser.

Pełny tekst listu można przeczytać na stronie diecezji warszawsko-praskiej: http://www.diecezja.waw.pl/3006

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama