Nowy numer 43/2020 Archiwum

Leje i lać będzie. Wojewoda ostrzega

Według prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie w ciągu najbliższej doby na Mazowszu spodziewane są opady przekraczające średnie miesięczne wartości z maja. Możliwe lokalne podtopienia. Służby w gotowości.

Wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski ostrzega przed intensywnymi opadami. Nie powinny one spowodować wzrostu stanu wód w rzekach, nie ma też zagrożenia dla mieszkańców.

Możliwe są natomiast lokalne podtopienia, uszkodzenia dróg i utrudnienia komunikacyjne. Wszystkie służby są postawione w stan podwyższonej gotowości.

- Opady wystąpią na obszarze całego województwa, a zwłaszcza w jego środkowej części. Ich prognozowana wysokość wyniesie od 20 do 50 mm, a w Warszawie nawet ponad 60 mm. Opady będą długotrwałe, najbardziej intensywne wieczorem i w nocy, nie będą im jednak towarzyszyły burze. Utrudnienia spodziewane są zwłaszcza na terenach położonych w pobliżu małych cieków wodnych, szczególnie tam, gdzie nie ma skutecznego systemu odpływowego - ostrzegają meteorolodzy.

Wszystkie służby na terenie Mazowsza i w Warszawie są w ścisłym kontakcie z powiatowymi centrami zarządzania kryzysowego i z Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Państwowa Straż Pożarna wzmacnia obsadę. Jednostki z powiatów położonych na obrzeżach województwa będą wspomagać centralną część regionu.

Dokonany został także przegląd sprzętu – m.in. pomp, agregatów, a także zapór wodnych i worków z piachem. Powiatowe centra zarządzania kryzysowego zwrócą się do odpowiednich służb o zabezpieczenie dużych placów budowy.

Mieszkańcy w celu zminimalizowania ewentualnych szkód mogą wystawić samochody z garaży oraz wyłączyć urządzenia elektryczne znajdujące się na niskich kondygnacjach zagrożonych podtopieniami.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama