Nowy numer 42/2020 Archiwum

Wspomnij Ziutka - akustycznie

Koncert dedykowany kombatantom batalionów harcerskich "Zośka" i "Parasol" oraz wszystkim weteranom Powstania Warszawskiego już w najbliższy wtorek w siedzibie SDP przy ul. Foksal 3/5. W programie: Paweł Kukiz i Teatr Muzyczny Od Czapy z zespołem towarzyszącym. Dla naszych czytelników mamy dwa bilety.

Koncert "WSPOMNIJ ZIUTKA - akustycznie", podczas którego można będzie usłyszeć utwory z płyty wydanej w tym roku przez Fundację Sztafeta odbędzie się w najbliższy wtorek, w siedzibie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Koncert dedykowany jest kombatantom batalionów harcerskich "Zośka " i "Parasol" oraz wszystkim weteranom Powstania Warszawskiego. Wystąpi Paweł Kukiz z czterema utworami: Hymn - Hej do czynu, Ma Warszawa, Czerwona zaraza oraz Pałacyk Michla (Wspólnie z Teatrem Od Czapy). Siedem swoich utworów z płyty "Wspomnij Ziutka" wykona Teatr Muzyczny Od Czapy. Wystąpi też zespół towarzyszący składzie: Piotr Bajus - gitara akustyczna, Darek Budkiewicz (DePress) - bas akustyczny, Mariusz Obijalski - fortepian, Marcel Piszczorowicz - perkusja oraz w poszczególnych utworach Julian Czaporowski - akordeon, Weronika Kowalska - skrzypce, Michał Szewczyk  - trąbka.

30 listopada 2012 r. minęła 90. rocznica urodzin Józefa Szczepańskiego - "Ziutka”, powstańca warszawskiego, walczącego w harcerskim batalionie "Parasol”, żołnierza i poety. Pozostawił on po sobie kilkanaście wyjątkowych wierszy, pisanych w czasie okupacji i powstania, świetnie nadających się do opracowania muzycznego, czasem pisanych do konkretnych melodii, jak np. najsłynniejszy "Pałacyk Michla”. Ostatni wiersz poety, pt. "Czerwona zaraza”, powstały tuż przed jego śmiercią, we wrześniu 1944 r., znalazł się na płycie zespołu DePress "Myśmy Rebelianci”. 

- Projekt "Wspomnij Ziutka" Fundacji "Sztafeta” wychodzi naprzeciw potrzebie wypełnienia niedostatków wiedzy historycznej młodego pokolenia, przybliżając utwory stanowiące naszą historię i tożsamość. Te wiersze mają walor autentycznego świadectwa, niektóre tchną humorem i przedstawiają codzienne aspekty wojennego życia - mówi Anna Żochowska, prezes fundacji, która organizuje koncert.

Bilety po 30 zł do nabycia w siedzibie Radia Wnet ul. Koszykowa 8, w siedzibie SDP Foksal 3/5 oraz przed koncertem.

Dla naszych czytelników mamy dwa zaproszenia na koncert, które rozlosujemy wśród nadawców e-maili (warszawa@gosc.pl) z tytułem koncertu w nagłówku, które dotrą do redakcji do 27 maja do godz. 10.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama