Nowy numer 24/2021 Archiwum

Wkrótce beatyfikacja?

W 32. rocznicę śmierci kard. Stefana Wyszyńskiego w archikatedrze św. Jana Chrzciciela odbędzie się uroczysta Msza św. A w Szczecinie zostanie zamknięty proces na szczeblu diecezjalnym o uznaniu cudu za wstawiennictwem Prymasa Tysiąclecia. Czy to oznacza, że beatyfikacja kard. Wyszyńskiego jest coraz bliżej?

Z racji przypadającej 28 maja 32. rocznicy śmierci sługi bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, o godz. 19 w katedrze zostanie odprawiona uroczysta Msza św. dziękczynna za dar życia i posługi Prymasa Tysiąclecia. Homilię wygłosi ks. prałat Bronisław Piasecki – wieloletni kapelan ks. kard. Wyszyńskiego. Po Mszy św. wierni tradycyjnie przy sarkofagu Prymasa Tysiąclecia odmówią modlitwę o dar beatyfikacji.

Według informacji "Naszego Dziennika", dziś w Szczecinie zostanie zamknięty diecezjalny proces o domniemanym cudownym uzdrowieniu młodej kobiety za wstawiennictwem sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. Sprawa dotyczy młodej kobiety, która w wieku 19 lat zachorowała na raka tarczycy. Rozległą operację tarczycy wykonano w Szczecinie 17 lutego 1988 roku. Usunięto zmiany nowotworowe oraz dotknięte przerzutami węzły chłonne. Jednak po początkowym polepszeniu stan zdrowia się pogorszył. W gardle wytworzył się zagrażający życiu guz wielkości 5 centymetrów. W czasie pobytu chorej w Instytucie Onkologicznym w Gliwicach, w marcu 1989 r., niespodziewanie nastąpiła ogromna poprawa zdrowia. Uzdrowienie stało się faktem, a jego trwałość została potwierdzona.

Proces o cudownym uzdrowieniu za przyczyną kard. Stefana Wyszyńskiego otworzył na szczeblu diecezjalnym 27 marca 2012 r. abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński. Wicepostulator w procesie beatyfikacyjnym, o. Gabriel Bartoszewski podkreśla, że dzisiejsze zakończenie procedury otwiera drogę do kontynuowania procesu beatyfikacyjnego w Watykanie.

Proces beatyfikacyjny ks. kard. Stefana Wyszyńskiego trwa od 29 maja 1989 r. W 2001 r. akta trafiły do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Watykanie. Teraz, obok opracowywania dokumentacji o heroiczności cnót, równolegle będzie prowadzony proces o uznanie cudu za wstawiennictwem Prymasa Tysiąclecia, co może przyspieszyć procedurę kończącą się ogłoszeniem nowego błogosławionego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama