Nowy numer 43/2020 Archiwum

Prezydent Warszawy kontratakuje?

Od kilkunastu tygodni trwają intensywne prace nad "Kartą Warszawiaka". Będzie ona uprawniać mieszkańców naszego miasta płacących tu podatki do tańszych biletów 30 i 90 dniowych - zapowiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz na Facebooku.

Szczegółów na razie brak, ale sama zapowiedź wprowadzenia ulg w komunikacji dla składających w Warszawie formularze PIT brzmią dobrze. W południe na profilu facebookowym prezydent Warszawy pojawił się wpis sugerujący zaawansowane prace ratusza nad rabatami przy zakupie biletów okresowych: miesięcznych lub trzymiesięcznych.

"Od kilkunastu tygodni trwają intensywne prace nad »Kartą Warszawiaka«. Będzie ona uprawniać mieszkańców naszego miasta płacących tu podatki do tańszych biletów 30 i 90 dniowych. Już dziś mogę powiedzieć, że projekt wkrótce trafi pod obrady Rady Warszawy" - czytamy w lakonicznej informacji.

"Bardzo dobrze, może słoiki w końcu zaczną płacić podatki w miejscu, w którym mieszkają i będą płacić za to z czego korzystają". "a może by tak tańsze bilety jednorazowe!!!? To jest dyskryminacja ludzi jeżdżących samochodami, a tych trochę jest." "Poproszę jeszcze dla Warszawiaków tańsze wejścia do muzeów" - komentują internauci.

Deklaracja prezydent Warszawy pojawiła się dwa dni po uruchomieniu akcji zbierania podpisów pod wnioskiem o referendum nad odwołaniem jej z urzędu. W ciągu zaledwie kilkudziesięciu godzin na listach przygotowanych przez Warszawską Wspólnotę Pozarządową znalazło się ponad 20 tys. podpisów.

- Kilkaset tysięcy osób mieszkających i pracujących w Warszawie nie płaci tutaj podatku. Chcielibyśmy, aby "Karta Warszawiaka" ich do tego zachęciła - powiedziała Polskiej Agencji Prasowej rzeczniczka ratusza, Agnieszka Kłąb. Przypomniała, że funkcjonują już zachęty do płacenia w Warszawie podatków - m.in. dodatkowe punkty przyznawane podczas przyjmowania dziecka do przedszkola lub żłobka. Nowe rozwiązania mogłyby zacząć obowiązywać już 1 stycznia 2014 r.

Od 1 stycznia br. jednorazowy bilet na przejazd komunikacją miejską w Warszawie zdrożał z 3,60 zł do 4,40 zł, imienny bilet 30-dniowy z 90 zł do 100 zł, a 90-dniowy z 220 zł do 250 zł. Od stycznia 2014 r. za bilety będziemy płacić jeszcze więcej. Za bilet jednorazowy w pierwszej strefie trzeba będzie zapłacić 4,80 zł, za bilet imienny 30-dniowy 112 zł, a za 90-dniowy 280 zł.

W programie "Kropka nad I" prezydent Warszawy sprecyzowała, że zniżka, jaką dawałaby "Karta Warszawiaka" mogłaby zniwelować koszt planowanej na 1 stycznia 2014 r. podwyżki biletów miesięcznych i kwartalnych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama