Nowy numer 43/2020 Archiwum

Zgłoś swojego proboszcza!

To jest konkurs piękności - duchowej. Do końca czerwca parafianie mogą zgłaszać kandydatów na Proboszcza Roku.

Proboszcz Roku to konkurs, który ma pokazać, ile dobrego w parafiach, ale i lokalnych społecznościach robią wspaniali, święci proboszczowie. Jak pomagają potrzebującym, rozwijają życie religijne parafian, szukają różnych form duszpasterskich i dróg dotarcia do niewierzących, integrują mieszkańców, zmieniają parafie, wsie i miasteczka. W tym konkursie liczy się coś więcej niż "zarząd parafią".

Parafianie, zgłaszajcie więc swoich wyjątkowych duszpasterzy! W czterech dotychczasowych edycjach konkursu Proboszczami Roku zostali: ks. Kazimierz Bednarski z Koszalina (2000 r.), ks. Andrzej Godlewski z Łomży (2004 r.), ks. Piotr Sadkiewicz z Leśnej k. Żywca (2005 r.) oraz ks. prałat Jan Dziasek z Krakowa (2007 r.). Chociaż żadnemu kapłanowi z warszawskich diecezji do tej pory nie udało się zdobyć tytułu Proboszcza Roku, kilku weszło do grona finalistów.

W 2000 r. w finale był ks. Walenty Królak, proboszcz parafii św. Augustyna w Warszawie. Wielki propagator i opiekun parafialnych wspólnot, które aktywnie działają na rzecz całej parafii. Stara się, by parafianie żyli życiem parafii nie tylko raz w tygodniu, podczas niedzielnej Mszy św., ale żeby kościół na Nowolipkach był miejscem ich codziennego rozwoju duchowego i wspólnego wzrastania.

W 2004 r.  wśród finalistów znalazł się ks. Marek Doszko, ówczesny proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Falenicy, a obecnie proboszcz w Aninie. Był misjonarzem w Papui Nowej Gwinei, potem proboszczem kilku podwarszawskich  parafii. Miłośnik motocykli i kapelan uczestników motocyklowych Rajdów Katyńskich. W falenickiej parafii założył m.in. biuro pośrednictwa pracy, poradnię dla bezrobotnych, alkoholików i uzależnionych, a także poradnię rodzinną.

Rok później finalistą został nieżyjący już dziś ks. Zygmunt Malacki, wtedy proboszcz parafii św. Stanisława Kostki na Żoliborzu. Kapłan-legenda, miłośnik gór, młodzieży, wieloletni kierownik pielgrzymek akademickich na Jasną Górę, twórca nabożeństwa Drogi Krzyżowej ulicami Starego Miasta, propagator kultu bł. Jerzego Popiełuszki.

Do ostatniego finału, w 2007 r. weszło dwóch proboszczów z diecezji warszawsko-praskiej. Ks. Krzysztof Pierzak jako proboszcz parafii św. Wojciecha w Wiązownie wyróżniał się troskliwą opieką nad osobami starszymi, chorymi, rodzinami dotkniętymi problemem alkoholowym oraz niepełnosprawnymi. Ks. Krzysztof Ukleja, proboszcz parafii Najczystszego Serca Maryi Panny w Warszawie i wtedy równocześnie dyrektor Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej, otworzył kościół na oścież dla ludzi biednych, samotnych, potrzebujących.

Kandydatów do tegorocznej edycji konkursu na Proboszcza Roku, organizowanego przez Katolicką Agencję Informacyjną, zgłaszają sami parafianie. Żeby to zrobić, trzeba wypełnić formularz ze strony: http://www.proboszczroku.pl/ i do 30 czerwca przesłać go pocztą elektroniczną na adres: proboszcz@ekai.pl lub malgosia@ekai.pl. Zgłaszać można tylko aktualnych proboszczów!

Spośród zgłoszonych kandydatów Kapituła Konkursu wybierze 12 finalistów. Ich nazwiska i sylwetki zostaną opublikowane 19 czerwca w KAI oraz na stronie internetowej konkursu. Tegoroczna edycja konkursu będzie miała dwóch laureatów. Pierwszego spośród finalistów wybierze Kapituła, drugiego - głosujący internauci. Ogłoszenie nazwisk Proboszcza Roku 2013 oraz uroczysta gala odbędą się 20 września.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama