Nowy numer 49/2020 Archiwum

Nowy rektor seminarium na Pradze

Ks. prof. Krzysztof Warchałowski od 1 lipca będzie rektorem Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Warszawsko-Praskiej.

Ks. prof. Krzysztof Warchałowski zastąpi ks. dr. Piotra Klimka, który był rektorem praskiego seminarium od 2005 r. Wręczając w siedzibie kurii dekret z nominacją abp Henryk Hoser podkreślił znaczenie seminarium, nazywając je jedną z najważniejszych instytucji w diecezji. Zdaniem ordynariusza "jakość" formowanych kapłanów zależy od jakości formacji seminaryjnej i wymaga ludzi, którzy zapewniają z jednej strony jej wielostronność, posiadając przy tym ducha kapłańskiego. Biskup warszawsko-praski życzył przyszłemu rektorowi odkrywania bogactwa darów Ducha Świętego, aby poprowadził tę instytucję "z głową i sercem".

Zadaniem ks. prof. Warchałowskiego jednym z największych wyzwań, jakie stoją dziś przed formacją w seminariach jest z jednej strony pomnażanie wiary młodego człowieka, z drugiej zaś nauka właściwej konfrontacji ze współczesnym światem. - Współczesny świat próbuje przekonywać nas, że wolność jest źródłem wszystkiego, a zatem należy korzystać z czego tylko można. Tymczasem trzeba tak formować młodego człowieka, aby umiał poprzez swoją postawę, słowem, wiarą, pokazać, że istnieje coś, dla czego warto poświęcić życie – powiedział nowy rektor.

Ks. prof. Krzysztof Warchałowski święcenia kapłańskie przyjął z rąk kard. Józefa Glempa w 1989 r. Od tego czasu związany jest z Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego jako wykładowca prawa kanonicznego i konkordatowego. Od pięciu lat jest prodziekanem na Wydziale Prawa i Administracji UKSW.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama