Nowy numer 28/2018 Archiwum

Nowy rektor seminarium na Pradze

Ks. prof. Krzysztof Warchałowski od 1 lipca będzie rektorem Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Warszawsko-Praskiej.

Ks. prof. Krzysztof Warchałowski zastąpi ks. dr. Piotra Klimka, który był rektorem praskiego seminarium od 2005 r. Wręczając w siedzibie kurii dekret z nominacją abp Henryk Hoser podkreślił znaczenie seminarium, nazywając je jedną z najważniejszych instytucji w diecezji. Zdaniem ordynariusza "jakość" formowanych kapłanów zależy od jakości formacji seminaryjnej i wymaga ludzi, którzy zapewniają z jednej strony jej wielostronność, posiadając przy tym ducha kapłańskiego. Biskup warszawsko-praski życzył przyszłemu rektorowi odkrywania bogactwa darów Ducha Świętego, aby poprowadził tę instytucję "z głową i sercem".

Zadaniem ks. prof. Warchałowskiego jednym z największych wyzwań, jakie stoją dziś przed formacją w seminariach jest z jednej strony pomnażanie wiary młodego człowieka, z drugiej zaś nauka właściwej konfrontacji ze współczesnym światem. - Współczesny świat próbuje przekonywać nas, że wolność jest źródłem wszystkiego, a zatem należy korzystać z czego tylko można. Tymczasem trzeba tak formować młodego człowieka, aby umiał poprzez swoją postawę, słowem, wiarą, pokazać, że istnieje coś, dla czego warto poświęcić życie – powiedział nowy rektor.

Ks. prof. Krzysztof Warchałowski święcenia kapłańskie przyjął z rąk kard. Józefa Glempa w 1989 r. Od tego czasu związany jest z Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego jako wykładowca prawa kanonicznego i konkordatowego. Od pięciu lat jest prodziekanem na Wydziale Prawa i Administracji UKSW.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma