Nowy numer 33/2018 Archiwum

Anna Popek mówi niedzieli: TAK!

Chcą przywrócić niedzieli sens dnia świątecznego. Zaczęli od siebie, umówili się na rodzinny spacer do Łazienek, na koncert chopinowski. Wraz z nimi i swoimi dziećmi wybrali się również Anna Popek i Jacek Wąsowski, muzyk Elektrycznych Gitar.

- Jestem grafikiem i sam odczuwam czasem ogromną pokusę, żeby pracować w niedzielę. Ale podejmuję trud siedzenia w nocy, by niedzielę poświęcić czemuś najważniejszemu w życiu: rodzinie i Panu Bogu - mówi Maciej Marchewicz, prezes fundacji Orszak Trzech Króli, który wraz z rodziną zaproponował znajomym i przyjaciołom wspólny spacer z placu Zbawiciela do Łazienek na koncert chopinowski.

Organizacja znana z obchodzenia uroczystości Objawienia Pańskiego w wielotysięcznych pochodach na ulicach polskich miast tym razem chce zwrócić uwagę na problem świętowania niedzieli.

- Gdy wraz z rodziną 10 lat temu wyprowadziliśmy się z Warszawy w okolice Góry Kalwarii, zachwyciliśmy się, że poza dużymi miastami ludzie wciąż niedzielę traktują odświętnie: ubierają się w najlepsze ubrania, spotykają się na rodzinnych obiadach, podając najlepsze potrawy. Przecież ten dzień nie bez powodu nawet w największych biznesowych kalendarzach zaznaczony jest innym kolorem - dodaje Maciej Marchewicz, dodając że spacer z pl. Zbawiciela do Łazienek to tylko propozycja jednego z tysiąca sposobów na spędzenie niedzieli. - Nie chcemy organizować demonstracji, protestów czy pikiet przeciwko desakralizacji tego czasu, ale zarażać pozytywnym przykładem - mówi.

Fundacja Orszak Trzech Króli zamierza podobne inicjatywy promować w 92 polskich miastach, przez które 6 stycznia przeszły wielotysięczne orszaki. Akcja ma hasło "Niedziela bardziej".

- Bo spieraliśmy się, czy niedziela ma być bardziej "rodzinna", "odświętna", "radosna", "piękna". A słowo "bardziej" zawiera w sobie po prostu te wszystkie określenia - mówi prezes fundacji.

- To niesłychanie ważne, żeby w niedzielę po prostu ze sobą być, bez głowy zaprzątniętej rolami zawodowymi i społecznymi, bez pośpiechu i wrzawy zwykłego dnia. To fajnie mieć rodzinę. Wbrew temu, że wielu ludzi dookoła uważa to za nudne, i że wolą manifestować na ulicach zupełnie "nierodzinne" wartości - dodaje Anna Popek, która wraz z dwiema córkami wzięła udział w pierwszym spacerze "Niedziela bardziej".

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

 • mahavish
  16.06.2013 20:08
  Można by krótko skomentować:Chwała Bogu i ludziom którzy nie idą z "postępowym nurtem",pokazują zwłaszcza młodym że jeśli Bóg jest na PIERWSZYM miejscu wszystko inne jest na właściwym.
  Dziękuje im w imieniu mojej rodziny(dzieci)i swoim.
  Bóg zapłać!
  doceń 2
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma