Nowy numer 48/2020 Archiwum

Narodowe dziękczynienie

- Ta Msza była największym zgromadzeniem w dziejach stolicy. 30 lat temu przygnębionym delegalizacją „Solidarności” rodakom, załamanym wciąż obowiązującym, choć zawieszonym, stanem wojennym Jan Paweł II starał się przywrócić nadzieję. Zapraszam na Stadion Narodowy na wspólne dziękczynienie za odzyskaną wolność - mówi abp Henryk Hoser.

- Chrystus jest "Ojcem przyszłego wieku", a Królestwo Boże przekracza wymiar spraw doczesnych. Równocześnie jednak Chrystus jest "wczoraj i dzisiaj" - i tu spotyka się z każdym z nas, z człowiekiem każdego pokolenia, tu spotyka się również z narodem, który jest wspólnotą ludzi. Z tego spotkania pochodzi owo wyzwanie do zwycięstwa w prawdzie, wolności, sprawiedliwości i miłości - wołał 17 czerwca 1983 r. na Stadionie X-lecia Jan Paweł II.

Nie bez powodu zgnębionym trwającym jeszcze stanem wojennym rodakom przywołał obraz wiktorii wiedeńskiej, której 300 rocznicę wówczas obchodzono. 

- 17 czerwca, przypada 30. rocznica wyjątkowej w swej wymowie Mszy Świętej, którą odprawił Bł. Jan Paweł II na Stadionie X-lecia. Trwała wtedy II pielgrzymka do Ojczyzny przygotowana dla uczczenia 600 lat obecności cudownego obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze i 300 lat od odsieczy wiedeńskiej, ratującej Europę przed nawałą turecką. Msza była największym zgromadzeniem w dziejach Stolicy: półtora miliona wiernych wypełniło trybuny stadionu, przyległe błonia i Park Skaryszewski - przypomina abp Henryk Hoser, zapraszając na Mszę św. dziękczynną z okazji 30. rocznicy Mszy św. odprawionej przez bł. Jana Pawła II na Stadionie Dziesięciolecia

Msza św. odbędzie się 18 czerwca o godz. 18 w kaplicy na Stadionie Narodowym.

- Rodakom przygnębionym delegalizacją „Solidarności”, wciąż obowiązującym, choć zawieszonym, stanem wojennym Ojciec Święty starał się przywrócić nadzieję: „Człowiek powołany jest do zwycięstwa nad sobą. Do zwycięstwa nad tym, co krępuje naszą wolną wolę i czyni ją poddaną złu. Zwycięstwo takie oznacza życie w prawdzie, prawość sumienia, miłość bliźniego, zdolność przebaczania, rozwój duchowy naszego człowieczeństwa” - przypomina ordynariusz warszawsko-praski.

Przed Mszą Świętą o 17.45 planowane jest odtworzenie fragmentu filmu dokumentalnego, relacjonującego spotkanie z Bł. Janem Pawłem II na Stadionie X-lecia. Od 17 czerwca w wejściu dla VIP będzie można obejrzeć wystawę „Pielgrzymka nadziei” poświęconą II pielgrzymce Ojca Świętego do Ojczyzny, w tym Mszy świętej sprawowanej 17 czerwca 1983 roku w Warszawie.

Z powodu bezpieczeństwa należy wysłać zgłoszenie obecności na wlipka@poczta.opoka.org.pl. Wejście od strony Wybrzeża Szczecińskiego.

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama