Nowy numer 48/2020 Archiwum

"W Warszawie będzie żyło się wygodnie"

- Dziś mogę spokojnie powiedzieć, że pomimo kryzysu był to kolejny rekordowo dobry rok dla Warszawy - powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz, składając dziennikarzom raport z realizacji budżetu w 2012 roku.

Prezydent stolicy wymieniła kluczowe dla miasta inwestycje - budowa centralnego odcinka II linii metra, most Marii Skłodowskie-Curie, ulica Nowolazurowa, budynki komunalne przy ul. Jagiellońskiej, przebudowa i modernizacja Szpitala Grochowskiego, Muzeum Historii Żydów Polskich oraz modernizacja Portu Czerniakowskiego. Na ten cel zostało wydane 2 mld 177 mln zł; dla porównania, w 2006 roku były to kwoty dwa razy niższe.

Rekordowe było także pozyskanie środków unijnych - ponad 1 mld zł, co w przeliczeniu na jednego mieszkańca wynosi prawie 5 tys. zł. - To nie są pieniądze dane, o te pieniądze musimy konkurować z innymi miastami - powiedziała prezydent.

Zdaniem Hanny Gronkiewicz-Waltz, Warszawa wybija się na tle innych dużych miast np. największym dofinansowaniem usług przewozowych (w ujęciu rocznym dopłata do jednego mieszkańca to 900 zł, podczas gdy w Gdańsku jest o połowę niższa). - Na transport i komunikację przeznaczyliśmy 4,5 mld zł, to najwyższy procent wydatków miasta, bo prawie 35 proc. - powiedziała prezydent. Stolica może pochwalić się także najwyższą dopłatą samorządową do ministerialnych subwencji oświatowych. W sumie na edukację przeznaczonych zostało 2 mld 678 mln zł, co daje 20 proc. budżetu stolicy. Hanna Gronkiewicz-Waltz podkreśliła, że przez ostatnie lata wydatki na edukację rokrocznie wzrastały. Jeśli chodzi inwestycje edukacyjne, to był to wydatek rzędu 125 mln zł i w tym roku włodarze miasta chcą utrzymać go na tym samym poziomie. Prezydent zapewniła, że na koniec 2013 roku liczba miejsc w żłobkach przekroczy 5 tys. – Stolica ma także jeden z niższych poziomów zadłużenia wśród dużych polskich miast. Obecnie wynosi ono blisko 5,7 mld zł, a relacja zadłużenia do dochodów wyniosła 47,7 proc. - powiedziała prezydent.

Wydatki na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego to 3 proc. budżetu. Środki zostały przeznaczone na utrzymanie miejskich teatrów oraz dofinansowanie działań organizacji pozarządowych.

- Warszawa jest europejskim miastem i zmienia się tak szybko. A jak skończymy metro, to naprawdę zmieni się cała Praga, cała druga strona Wisły. Chciałabym, aby warszawiacy wspierali mnie w tej zmianie oblicza Warszawy po to, żeby żyło się lepiej, a przede wszystkim wygodniej - powiedziała prezydent.

Sprawozdanie z realizacji budżetu za 2012 rok prezydent miasta przedstawiła także Radzie Miasta. Podczas sesji radni mają udzielić absolutorium prezydent miasta Hannie Gronkiewicz-Waltz. Debata towarzysząca absolutorium trwa zwykle kilka godzin, jednak decyzja radnych wydaje się być przesądzona - rządząca Warszawą PO ma w radzie miasta 32 z 60 głosów.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama