Nowy numer 48/2020 Archiwum

Ocieplić wizerunek wielodzietnej rodziny

W Grodzisku Mazowieckim trwają I Ogólnopolskie Dni Dużych Rodzin. Na pierwsze tego typu spotkanie przyjechało blisko 150 rodzin z całego kraju. Najliczniejsza ma 15 dzieci.

Na zaproszenie burmistrza Grodziska Mazowieckiego i Związku Dużych Rodzin Trzy Plus do podwarszawskiej miejscowości zjechało blisko 150 wielodzietnych rodzin w sumie z ponad 600 dziećmi. Ok. 30 proc. z nich przyjęli w gościnę mieszkańcy gminy. Inni mieszkają u znajomych rodzin w Warszawie i okolicach, niewielka część skorzystała z noclegu oferowanego przez organizatorów. - Mamy w Grodzisku rodzinne spotkanie Taizé - śmieje się Paweł Borządek, rzecznik prasowy I Ogólnopolskich Dni Dużych Rodzin, które od 21 do 23 czerwca pod hasłem "Duże rodziny - bogactwo przyszłości" odbywają się w Grodzisku.

Cele spotkania wielodzietnych są dwa. - Integracja naszego środowiska i ocieplenie wizerunku dużej rodziny w mediach. Chcemy pokazać, że nie jesteśmy patologią, ale rodziną szczęśliwą, zadowoloną, a przede wszystkim kochającą się - wyjaśnia Paweł Borządek.

Zjazd rozpoczął się 21 czerwca po południu prezentacją rodzin na Targowisku Miejskim. Sobota z kolei to merytoryczne debaty. W miejskim Centrum Kultury odbywa się konferencja "Dlaczego i jak państwo powinno wspierać rodzinę?". Swoje przemówienia wygłosił m.in. prezydent RP Bronisław Komorowski, który zapowiedział w niedługim czasie wprowadzenie Ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny (czytaj więcej >>), minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz, który opowiedział o działaniach rządu na rzecz rodzin, "Program Polityki Rodzinnej Prezydenta RP" przedstawiała Irena Wóycicka, podsekretarz stanu ds. społecznych w KPRP. W czasie prelekcji rodzice z dziećmi mogą brać udział w licznych warsztatach, zajęciach sportowych i plastycznych, a także sami doszkolić się np. z zakresu pomagania dzieciom w budowaniu poczucia własnej wartości.

Około godz. 16 wielodzietne rodziny, krokiem "poloneza", przejdą spod pomnika Józefa Chełmońskiego do parku Skarbków. Tam rozpocznie się program sceniczny dla dzieci. O godz. 20 będzie można posłuchać koncertu "Klasyka w plenerze" w wykonaniu Filharmonii Lwowskiej.

Trzeci dzień I Ogólnopolskich Dni Dużych Rodzin rozpocznie się Mszą św. o godz. 10, której w Parku Skarbków będzie przewodniczył kard. Kazimierz Nycz. W samo południe o radościach i trudach wielodzietnego rodzicielstwa opowiedzą znane rodziny - Królikowskich, Radziwiłłów, Wardaków i Tombińskich.

Informacje na temat zjazdu rodzin znajdują się na stronie www.zjazd.3plus.pl.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama