Nowy numer 48/2020 Archiwum

Szukamy kapliczek i krzyży

W archidiecezji warszawskiej trwa liczenie małej architektury sakralnej.

Inwentaryzację zaleciła warszawska kuria. Jak podkreślają inicjatorzy akcji, którą wsparł metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, w Roku Wiary jesteśmy wezwani do wrażliwości na znaki wiary, także te najmniejsze, które codziennie mijamy w drodze do pracy czy szkoły. Kiedy w listopadzie ubiegłego roku w warszawskiej kurii odbyło się sympozjum poświęcone małym formom sakralnym, okazało się, że wiedza na ich temat nie jest pełna. Jest natomiast warta odkrycia, opisania i utrwalenia.

- Losy niektórych kapliczek zdziwiły nawet miejscowych proboszczów. Dlatego bardzo zależy nam na tym, żeby te historie uratować od zapomnienia, ale też „ożywić” kapliczki: zainteresować nimi okolicznych mieszkańców, a te, które są zaniedbane - poddać renowacji – mówi ks. prałat Józef Górzyński, moderator wydziałów duszpasterskich warszawskiej kurii i dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego.

Opisu kapliczki, przydrożnego krzyża, rzeźby sakralnej może dokonać każdy. Trzeba go zrobić według formularza opracowanego przez konserwatora zabytków i dostępnego u proboszczów. W formularzu jest miejsce na przedstawienie historii obiektu, jeśli jest znana. Zebrany materiał będzie nie tylko spisem kapliczek i krzyży, ale być może zostanie wydany jako odrębna publikacja.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama