Nowy numer 48/2022 Archiwum

Przewodnik po sakralnych "perełkach"

Opisy, zdjęcia i ciekawostki o 122 polskich sanktuariach, nie tylko chrześcijańskich, zawiera wydany właśnie album: "Święte, świętsze, najświętsze".

Na blisko 400 stronach bogato ilustrowanego przewodnika znajdziemy najbardziej znane miejsca święte w Polsce, ale również te rzadziej odwiedzane, których historia czy też kult z różnych względów wart jest odnotowania. Jak przyznaje autor przewodnika Grzegorz Polak, wybór był trudny, bo w Polsce samych tylko sanktuariów katolickich jest ok. 1200 i wciąż powstają nowe. Blisko 800 z nich ma tytuł maryjny, ok. 150 dotyczy Chrystusa i tyle samo - świętych. Oprócz katolickich miejsc kultu, w albumie znajdziemy miejsca ważne dla prawosławnych, protestantów, żydów, muzułmanów...

- Czytelnikowi ułatwi to ułożenie sobie trasy pielgrzymek do miejsc świętych, w którą warto też wpleść miejsca otoczone kultem innych wyznań - podkreśla Grzegorz Polak.

Przewodnik ukazuje się na rynku w porze wakacyjnych wędrówek, pielgrzymek... Niezdecydowanym pomorze w wyborze miejsc godnych odwiedzenia, innym dostarczy solidnej wiedzy, a osobom starszym, chorym i tym, którzy z innych względów nie mogą wybrać się w podróż, umożliwi "pielgrzymowanie w wyobraźni". Opis każdego z sanktuariów przypomina jego historię, rozwijający się kult, objaśnia symbolikę cudownych wizerunków, tłumaczy ich teologiczną wymowę. Zawiera też ciekawostki, informacje o znanych pątnikach, którzy odwiedzili to miejsce oraz podaje propozycje tego, co jeszcze warto zobaczyć w okolicach sanktuarium.

Zdjęcia do przewodnika wykonał 23-letni Tomasz Fedor.

 - Urzekły mnie piękne sanktuaria, ukryte na odludziu, w lesie, w małych miejscowościach, do których czasami - jak na Górę Igliczną - brnąłem w śniegu po kolana. Było warto, bo odkryłem niesamowite miejsca - przyznaje T. Fedor.

Przewodnik "Święte, świętsze, najświętsze" wydała Agora SA.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy