Nowy numer 25/2018 Archiwum

Rzecznik pomógł frankowiczom

3 lipca ogłoszony został korzystny wyrok Sądu I instancji w sprawie z powództwa Miejskiego Rzecznika Konsumentów, jako reprezentanta grupy 1247 konsumentów przeciwko BRE Bank SA w postępowaniu grupowym. Chodziło o grupę poszkodowanych przez niedozwolony system ustalania oprocentowania kredytów we frankach szwajcarskich.

To pierwszy zakończony wyrokiem proces w postępowaniu grupowym, w którym reprezentantem grupy jest rzecznik konsumentów. Miejski Rzecznik Konsumentów w Warszawie jest też jak dotychczas jedynym rzecznikiem, który podjął się udziału w takich postępowaniach.

W grudniu 2010 r. Miejski Rzecznik Konsumentów w Warszawie działając jako reprezentant grupy złożyła w Sądzie Okręgowym w Łodzi tzw. pozew zbiorowy o ustalenie odpowiedzialności BRE Bank SA za nienależyte wykonywanie umów o kredyt hipoteczny zawartych przez konsumentów z mBankiem i Multibankiem, tj. oddziałami detalicznymi tego banku.

Po 2,5 letnim postępowaniu, 3 lipca został ogłoszony wyrok. Na razie jest nieprawomocny, Bank ma prawo złożyć apelację.

Sąd Okręgowy w Łodzi w pełni podzielił racje konsumentów, uznając odpowiedzialność Banku. Sąd stwierdził, że Bank pobierał od konsumentów zawyżone raty kredytu, w oparciu o postanowienie umowne, które Sąd uznał za klauzulę niedozwoloną. Klauzula ta bowiem w sposób niejednoznaczny określała parametry zmienności oprocentowania kredytu, dawała Bankowi możliwość swobodnego, pozbawionego kontroli ustalania wysokości rat. Takie działanie Banku Sąd uznał za niezgodne z dobrymi obyczajami i rażąco naruszające interes konsumentów. Sąd podkreślił, że rażące naruszenie praw konsumentów to nie tylko interes ekonomiczny czyli wymierna szkoda w postaci zapłaty zawyżonych rat, ale także dyskomfort, konieczność składania reklamacji, strata czasu, stres i inne niedogodności z tym związane.

Pomoc, jakiej udziela warszawiakom Miejski Rzecznik Konsumentów to m.in. bezpłatne porady i informacje, reprezentowanie mieszkańców w sporach z przedsiębiorcami, czyli podejmowanie mediacji oraz wsparcie w kierowaniu spraw na drogę sądową i w toku postępowania sądowego. W 2012 r. z różnych form działań rzecznika skorzystało 28 tysięcy mieszkańców. Udzielono ponad 26 tysięcy porad. Podjęto interwencję w blisko 1,5 tys. przypadkach.

  • Kontakt do Miejskiego Rzecznika Konsumentów w Warszawie:

ul. Senatorska 27
00-099 Warszawa
tel. (+48) 22 44 33 444,
fax (+48) 22 44 33 470
e-mail: konsument@um.warszawa.pl
Godziny pracy:
Poniedziałek: 8.00-18.00
Wtorek-piątek: 8.00-16.00

 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma