Nowy numer 25/2018 Archiwum

Potrenuj przed Powstaniem

23. edycja Biegu Powstania Warszawskiego odbędzie się 27 lipca. Ale przedtem organizator - Warszawski Ośrodek Sportu i Rekreacji wspólnie z Muzeum Powstania Warszawskiego i portalem Polska Biega - opracował dla biegaczy cykl historycznych treningów.

Organizatorzy przygotowali dla biegaczy trzy historyczne treningi biegowe, w tym jeden pokrywający się z trasą Biegu Powstania Warszawskiego.

- Naszym założeniem, podobnie jak i naszych partnerów, jest nie tylko przyczyniać się do popularyzacji biegania, ale szczególny nacisk kładziemy na edukację. Tym razem zaproponowaliśmy formę poznawania historii w trakcie samego biegania – mówi Marcin Kuriata z WOSiR. Dużym wyróżnikiem treningów będzie uczestnictwo trenera (z 12tri.pl), który przeprowadzi krótką rozgrzewkę, i przewodnika (z Muzeum Powstania Warszawskiego), który opowie o mijanych na trasie miejscach związanych z historią walk powstańczych.

Pierwszy z treningów odbędzie się 9 lipca o godz. 19. Miejsce spotkania i zarazem pierwszy historyczny punkt na trasie to pomnik Umschlagplatz przy ul. Stawki. Potem uczestnicy pobiegną w kierunku pomnika Poległych i Pomordowanych na Wschodzie u zbiegu ulic Andersa i Stawki. Kolejne przystanki na trasie to: Stadion Polonii, Krzyż Członków Tajnego Rządu z powstania styczniowego na terenie Fortu Legionów i zakończenie treningu przy Bramie Straceń na terenie Cytadeli.

Trening 16 lipca odbędzie się o godz. 19 na Pradze. Zbiórka i spotkanie z trenerem i przewodnikiem odbędzie się przy pomniku Kościuszkowców w pobliżu ul. Wybrzeże Szczecińskie. Kolejne punkty na trasie treningu to bunkier u zbiegu ulic Jasieńskiego i Panieńskiej, ogród zoologiczny, most Gdański i zakończenie treningu na skwerze im. ppłk Antoniego Żurowskiego ps. „Papież”, „Andrzej”.

23 lipca o godz. 19 trasa wprowadzi biegaczy w "wyższy poziom wytrzymałości i wiedzy o Powstaniu Warszawskim". Będzie miała swój początek przed kościołem św. Jana Bożego przy ul. Bonifraterskiej. Kolejne ważne punkty poznawane podczas treningu to gmach PWPW przy ul. Sanguszki, Dom Schichta przy ul. Nowy Zjazd 1, skarpa na wysokości Nowego Miasta przy ul. Wybrzeże Gdańskie i ostatni punkt na trasie treningu to tablica upamiętniająca zestrzelenie przez Niemców samolotu Liberator niosącego pomoc powstańczej Warszawie przy ul. Miodowej.

Szczegółowe informacje dotyczące miejsc odwiedzanych podczas treningów będą również dostępne na stronie www.wosir.waw.pl, www.1944.pl i www.polskabiega.pl.

Bieg Powstania Warszawskiego to impreza organizowana w związku z rocznicą zrywu 1 sierpnia 1944. Od 18 lat trasa wiedzie przez miejsca kojarzące się z walkami powstańców, m.in. przez ulice: Konwiktorską, Bonifraterską, Miodową, Krakowskie Przedmieście, Karową i Wybrzeże Gdańskie.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma