Nowy numer 25/2018 Archiwum

Pięć metrów kredensu

Na terenie Polski znane są jedynie dwa przykłady tak oryginalnego, wykonanego przez zapewne krakowski warsztat, wyposażenia zakrystii

W zakrystii kościoła akademickiego św. Anny w Warszawie zachowało się unikatowe XVIII-wieczne wyposażenie, czyli dwa kredensy z nadstawkami oraz boazeria. Dzięki dotacji miasta przejdą konserwację, która przywróci im dawną urodę.

Kredensy wykonane z drewna sosnowego mają budowę skrzyniową i są dekorowane intarsją wykonaną z dębu, mahoniu, sosny, orzecha oraz sykomory. Wymiary obiektów są imponujące, wysokość 120 cm, długość ponad 5 i ponad 3 m. Kredensy wyposażone zostały w przepięknie zdobione szuflady, wkomponowane w giętą linię mebla. Całości wyposażenia dopełnia, podobnie zdobiona boazeria oraz portal wejściowy do zakrystii. Przed konserwacją kredensy były cały czas używane zgodnie z przeznaczeniem, przechowywano w nich szaty i przedmioty niezbędne do odprawiania liturgii.

Na terenie Polski znane są jedynie dwa przykłady tak oryginalnego, wykonanego przez zapewne krakowski warsztat, wyposażenia zakrystii, jednym z nich jest warszawski kościół św. Anny. W skali kraju, a nade wszystko w stolicy, wyposażenie to stanowi niezwykle oryginalny i ważny dla historii polskiego meblarstwa, przykład.

W chwili obecnej trwają już prace konserwatorskie przy wspomnianych obiektach. Są one prowadzone zgodnie z zaakceptowanym programem, który stanowi załącznik do decyzji administracyjnej wydanej w imieniu Prezydenta m. st. Warszawy przez Stołecznego Konserwatora Zabytków, który czuwa nad ich prawidłową realizacją.

Dotacja, na wniosek rektora kościoła akademickiego, przyznana została w 2013 r. i wyniosła 70 tys. zł, co stanowi 87 proc. kwoty ogólnej.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma