Nowy numer 24/2018 Archiwum

Spacer śladami historii

Spacer "Śladami Powstania Warszawskiego" proponują mieszkańcom stolicy przewodnicy Muzeum Powstania Warszawskiego. Pierwsza okazja już w najbliższą niedzielę, 14 lipca.

W drodze do pracy i na studia, podczas niedzielnego spaceru czy rowerowej przejażdżki. Niemal na każdej ulicy można znaleźć ślady historii miasta. Wśród nich zdecydowaną większość stanowią miejsca związane z Powstaniem Warszawskim. Mijając je na co dzień, większość z nas nie zwraca na nie uwagi. O istnieniu niektórych wiedzą tylko najwięksi pasjonaci. Dlatego też przewodnicy z Muzeum Powstania Warszawskiego proponują cykl spacerów „Śladami Powstania Warszawskiego”.

W cztery kolejne niedziele spacer będzie się rozpoczynał: pod Kolumną Zygmunta, przy kościele redemptorystów na Karolkowej, przy Dworcu Pocztowym i Dom Kolejarza oraz na placu Narutowicza. 

Przewodnicy Muzeum Powstania Warszawskiego opowiedzą o specyfice powstańczych walk w omawianej dzielnicy: kto walczył na mijanych ulicach, gdzie w danej dzielnicy budowano barykady i które budynki były najbardziej strategiczne.

Plan spacerów:

1. Stare Miasto (14 lipca): plac Zamkowy (miejsce zbiórki) - katedra św. Jana - dziekania - Dom Profesorów na Brzozowej - szpital w kościele benedyktynek sakramentek - PWP (prowadzenie: Szymon Niedziela). Zbiórka o godz. 12 pod kolumną Zygmunta.

2. Wola (21 lipca): kościół redemptorystów na Karolkowej (miejsce zbiórki) - skwer Wandy Felicji Lurie - szpital na Płockiej - egzekucje na Woli - obóz przejściowy w kościele św. Wojciecha - Reduta 56 (prowadzenie: Paweł Bajda).

3. Śródmieście Północne (28 sierpnia): Dworzec Pocztowy i Dom Kolejarza (miejsce zbiórki) - twardy front - zdobycie Prudentialu - zdobycie PASTY - Poczta Główna - walki na Kredytowej i Jasnej - barykady w Alejach Jerozolimskich (prowadzenie: Szymon Niedziela).

4. Ochota (4 sierpnia): plac Narutowicza (miejsce zbiórki) - kościół św. Jakuba - Zieleniak - ulica Barska - Reduta Kaliska - Reduta Wawelska - Reduta Kaliska (prowadzenie: Karol Karasiewicz).

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma