Nowy numer 25/2018 Archiwum

Ks. Lemański poddał się woli biskupa

Proboszcz z Jasienicy przeprasza i zapowiada odejście z parafii.

Na stronie parafii ks. Wojciech Lemański zapowiedział, że podporządkuje się woli abp Henryka Hosera i odejdzie z Jasienicy.  Biskup warszawsko-praski mianował ks. Grzegorza Chojnickiego administratorem parafii w Jasienicy.

Dzisiaj rano wyznaczony administrator ks. Chojnicki wraz z kanclerzem kurii ks. prałatem Wojciechem Lipką oraz księdzem dziekanem Władysławem Trojanowskim przyjechali do Jasienicy.

Ks. Lemański przyjął ich przed kościołem. W otoczeniu kilkudziesięciu mieszkańców  i telewizyjnych kamer oświadczył, że nie opuści parafii do momentu rozpatrzenia jego odwołania się od dekretu biskupa.

Odwołany proboszcz nie wpuścił do kościoła administratora. Zaproponował za to spotkanie z radą parafialną. Ta zaś jednak - zgodnie z decyzją abp Hosera - również została rozwiązana.

Popołudniu ks. Lemański na stronie internetowej parafii poinformował o zmianie decyzji i podporządkowaniu się dekretowi abp Hosera.

Duchowny napisał: "Niedzielne wieczorne zgromadzenie przy plebanii i to co się wydarzyło przed kościołem dziś rano dowodzi, jak ciężko jest zapanować nad rozbudzonymi emocjami. To jest zrozumiałe, ale niczemu nie służy i szkodzi nam wszystkim". Swoją decyzję jasienicki proboszcz konsultował z rada parafialną i praską kurią.

"Jeśli ktokolwiek zdarzeniami ostatnich tygodni w Jasienicy poczuł się dotknięty lub zgorszony - szczerze przepraszam" - napisał ks. Lemański. I dodał: "W najbliższym czasie przekażę kierowanie parafią wyznaczonemu administratorowi. Wyprowadzę się z domu parafialnego i poza parafią będę czekał na prawomocne rozstrzygnięcie Stolicy Apostolskiej w tej sprawie".

Proboszcz parafii w Jasienicy został odwołany dekretem biskupa warszawsko-praskiego z 5 lipca. Zgodnie z dokumentem 14 lipca o godz. 21 ks. Lemański przestał być proboszczem w Jasienicy. Po tym terminie powinien się wyprowadzić i przenieść do domu dla księży emerytów.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma