Spacery, wystawy, koncerty, wykłady.... Stare Miasto świętuje 60. urodziny.
- Kiedy patrzymy na elewacje rynku Starego Miasta trudno uwierzyć, że kamieniczki mają tylko 60 lat. Ale gdy zaglądniemy za fasady, zobaczymy osiedla mieszkaniowe budowane w socrealistycznym duchu. Wyrwano spore połacie Starego Miasta, żeby powstały małe, doświetlone mieszkania dla klasy robotniczej, głównie dla budowniczych - mówił varsavianista Jacek Zieliński, oprowadzając chętnych po staromiejskich podwórkach. Spacer po niewidocznych dla turystów zakamarkach Starego Miasta, pokazał, że wiernie odbudowano fasady budynków w Rynku, nie dbając o detale "na zapleczu". I chociażby z tego powodu Starówka jest teraz tak ciekawym miejscem dla historyków, architektów, ale też tych warszawiaków, którzy chcą wiedzieć więcej o historii swojego miasta.
Z okazji 60. urodzin Starówki dzisiaj i jutro przewodnicy oprowadzają grupy po Starym Mieście, przypominają jego historię, pokazują ślady wojennych zniszczeń, analizują architekturę stylizowaną na tę sprzed wieków. W Domu Spotkań z Historią, przy ul. Karowej oraz w Centrum Interpretacji Zabytku, przy ul. Brzozowej odbywają się pokazy filmów i kronik dokumentujących przemiany Starego Miasta. Można też zauważyć je na fotograficznej wystawie w Centrum Interpretacji Zabytku. Pokazy filmów wieczorem rozpoczęły się na staromiejskim rynku, w ramach imprezy "Jazz na Starówce".
Odbudowane podwórko kamienicy przy ul. Piwnej. Trudno uwierzyć, że liczy sobie zaledwie 60 lat.
Joanna Jureczko-Wilk /GN
Z okazji urodzin Starówki, Muzeum Historyczne m.st Warszawy udostępniło zwiedzającym odnowione piwnice. Tam też do końca sierpnia można oglądać wystawę: "Różne drogi odbudowy" o wielu koncepcjach odbudowy miast po wojennych zniszczeniach. Natomiast na dziedzińcu Pałacu Branickich (ul. Nowy Świat 18/20) można obejrzeć plenerową wystawę: "60. rocznica odbudowy Starego Miasta w Warszawie". Natomiast historię ul. Długiej można poznać na wystawie: "Od pasażu Simonsa do placu Krasińskich - spacer historyczny", którą zaprezentowano w Europejskim Domu Spotkań Młodzieży, przy ul. Długiej 18/20.
21 lipca o godz. 12 Muzeum Historyczne m st. Warszawy zaprasza na "Wspomnienia z odbudowy". O tej samej godzinie rozpocznie się też fotogra miejska "Znajdź różnicę", w której uczestnicy, zaopatrzeni w aparaty fotograficzne i materiały historyczne, będą musieli porównać wygląd przedwojennej Starówki z jej odbudowaną wersją. Wcześniej, o godz. 11 Warszawskie Koło Przewodników Miejskich PTTK zaprasza na ul. Piwną na "Sztafetę przewodnicką po Starym mieście" zakończoną na Rynku symbolicznym przecięciem wstęgi w hołdzie jego budowniczym.