Nowy numer 25/2018 Archiwum

Dziękujemy za „ofiarę krwi”

Prezydent Bronisław Komorowski, w wigilię obchodów 69. rocznicy zbrojnego zrywu, podziękował powstańcom za walkę.

- W tym historycznym miejscu, jakim jest pl. Krasińskich, stajemy wspólnie z dumą i z szacunkiem, by oddać hołd bohaterom Powstania Warszawskiego w 69. rocznicę jego wybuchu. Dziękujemy żyjącym uczestnikom za heroizm, za niezłomność, ofiarę krwi. Dziękujemy za to, że walczyli, pokazując światu i kolejnym polskim pokoleniom, że wolność jest wartością najwyższą - mówił prezydent Bronisław Komorowski.

Zwrócił także uwagę na obecność podczas uroczystości mieszkańców Warszawy i mieszkańców Polski. - To powszechne uczestnictwo jest dowodem ogólnonarodowego przekonania o doniosłości Powstania Warszawskiego - powiedział prezydent.

Prezydent przypomniał także, że podczas 63 dni walki ginęli nie tylko powstańcy, ale także tysiące warszawiaków. - Wiemy, że najwięcej ofiar było efektem niemieckiej zbrodni, dokonanej już w pierwszych dniach powstania, zwłaszcza na Woli. Naszym obowiązkiem jest przypomnieć o tym barbarzyństwie, [...] żeby nie zatarła się pamięć, kto był ofiarą, a kto katem - mówił Bronisław Komorowski.

Bronisław Komorowski, nawiązując do historii współczesnej, zwrócił uwagę, że pragnienia zwycięstwa uczyliśmy się od powstańców. - Powstanie Warszawskie było walecznym aktem niebywałej, narodowej solidarności. Do walki stanęli przecież wszyscy ponad podziałami politycznymi - powiedział. I dodał, że podczas powstania panował duch narodowej solidarności. - Ten duch dostarczał walczącym dodatkowej motywacji i siły do walki. A kiedy walka została przegrana, ten duch nie pozwolił zatrzeć pamięci o powstaniu. Trwała ona przeciw propagandzie PRL-u i przypominała o zapisanym powstańczą krwią testamencie Polski Walczącej.

- Właśnie do tego ducha solidarności, dającego wielką moc dwu polskim zwycięstwom tego w 1944 r. i 1980 r. powinniśmy świadomie nawiązać przygotowując się do obchodów 70. rocznicy obchodów Powstania Warszawskiego - zaapelował na zakończenie swojego przemówienia prezydent. Wymienił także inne narodowe rocznice, które powinny być obchodzone w sposób solidarnościowy.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma