Nowy numer 25/2018 Archiwum

30 mogił czeka na ratunek

Muzeum Powstania Warszawskiego kwestuje na renowację powstańczych nagrobków.

Podczas rocznicowych obchodów można spotkać wolontariuszy, którzy kwestują na renowację powstańczych mogił i miejsc pamięci. Zbiórka jest prowadzona od ośmiu lat. Do tej pory zebrano 200 tys. zł. Z tych środków wyremontowano 53 mogiły na Starych i Wojskowych Powązkach oraz na cmentarzach Bródnowskim i Służewieckim. Najwięcej grobów odrestaurowano na Wojskowych Powązkach.

Wśród nich znalazły się groby m.in.: Piotra Lędziakowskiego na Starych Powązkach, odrestaurowany w 2005 r., Juliana Kulskiego na Starych Powązkach (2006), rodziców oraz braci Andrzeja i Jana Romockich na Starych Powązkach (2007), rodziny Gąssowskich na Wojskowych Powązkach (2008), nagrobek-grób Zgrupowania Róg na Wojskowych Powązkach, pomnik Przysposobienia Obronnego Kobiet i Minerek na Starych Powązkach oraz zbiorowa mogiła 84 ofiar na cmentarzu Bródnowskim (wszystkie wyremontowane w 2009 r.), a także grób Tadeusza i Eleonory Jasińskich na cmentarzu Służewieckim (2010).

W tym roku zbiórka prowadzona jest na renowację 30 mogił na Wojskowym Powązkach, z których 22 wymagają zbudowania od podstaw, a pozostałe odrestaurowania. Przez cały rok datki na ten cel można wpłacać na specjalny numer rachunku bankowego 26 1060 0076 0000 3310 0019 6191 lub wrzucać do skarbon ustawionych w Muzeum Powstania Warszawskiego.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma