GN 2/2021 Archiwum

Rok na rowerze (miejskim)

Veturilo świętuje urodziny i z tej okazji użytkownikom rozdaje prezenty.

Olbrzymim, 90-kilogramowym tortem świętowano na Krakowskim Przedmieściu pierwsze urodziny Veturilo – systemu miejskich rowerów. Na urodziny przybyli – na rowerach - prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz i wiceprezydent Jacek Wojciechowicz. Miała być także Aleksandra Adamiak - milionowa użytkowniczka zarejestrowana w Veturilo i Paweł Rosiński  - rekordzista wypożyczeń, ale przestraszyli się trochę zainteresowania mediów. – I się kręci…! – rozpoczęła swoje przemówienie prezydent Warszawy, stojąc przed Pomnikiem Kopernika, ale nawiązując do sukcesu miejskich rowerów. Jak dodała prezydent - takiego sukcesu przed rokiem nikt się nie spodziewał.

W ostatnich 12 miesiącach wypożyczono je 1,5 mln razy. Każdy jednoślad wykorzystywany był średnio 4-5 razy dziennie, zaś z całej floty (2,6 tys. rowerów) skorzystało ponad 133 tys. warszawiaków. Dotychczasowy rekord wypożyczeń w ciągu jednego dnia wyniósł prawie 15 tys. Jak podkreślał Tomasz Wojtkiewicz, prezes Nextbike Polska, operatora systemu przybywa też stacji wypożyczeń. Teraz miejski rower czeka na chętnych w 168 miejscach stolicy. W dniu urodzin do jednośladów przypięto niebieskie baloniki, a na Krakowskim Przedmieściu użytkowników częstowano pączkami.

- Stawiamy na nowoczesną, rowerową Warszawę, która jest przyjazna dla rowerzystów - powiedziała Gronkiewicz-Waltz. Jak dodała, pod koniec sierpnia zostanie oddany pas rowerowy na ulicy Spacerowej (niecały 1 km), powstanie trasa rowerowa na moście Grota-Roweckiego, wytyczone będą pasy rowerowe w alei Wojska Polskiego, ukończone zostaną inwestycje na ulicach Kasprowicza, Marsa, Nowolazurowej, Górczewskiej. Prezydent przypomniała, że w planach jest też utworzenie nadwiślańskiego szlaku rowerowego o długości 34 km.

Veturilo będzie świętowało przez cały sierpień. W planie są między innymi rowerowa gra miejska na Pradze, happening „Rowerem bliżej", nocny przejazd rowerowy po stolicy pod hasłem „Bądź widoczny". Kulminacyjnym punktem urodzin będzie „Pożegnanie lata" - koncert przy fontannie multimedialnej na podzamczu.
 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama