Nowy numer 2/2021 Archiwum

Kto się pisze na pielgrzymkę?

Trwają zapisy do pielgrzymkowych grup. Pierwsze wychodzą na szlak już w poniedziałek.

W krużgankach kościoła akademickiego św. Anny od 1 sierpnia spory ruch. Przy stolikach trwają zapisy do dziewiętnastu pielgrzymkowych grup, oznaczonych różnymi kolorami. Grupy  są związane z określoną parafią, środowiskiem lub duchowością zakonów. Na przykład grupa Biało-Złota jest związana z Mińskiem Mazowieckim i parafią św. Antoniego, grupa Czerwona z otwocką parafią św. Wincentego a Paulo, Czarno-Biała jest zorganizowana wokół duszpasterstwa dominikanów, Zielona - duszpasterstwa salwatorianów, a grupa Brązowa - z franciszkanami. W grupie szarej pielgrzymują harcerze, a w złotej - wespół Polacy i Węgrzy.

- W ubiegłym roku pielgrzymowałam w Szarej, w tym roku chciałabym pójść ze znajomymi w rozśpiewanej Pomarańczowej. Jeszcze się waham, którą wybrać - mówi Ania Zasadzka.

- Pierwszy raz pójdę na pielgrzymkę. Zapisałem się do grupy dominikańskiej Czarno-Białej. To jest grupa ciszy, całą drogę idzie się w milczeniu. W ostatnim czasie miałem totalny zamęt w życiu i potrzebuje to sobie w skupieniu wszystko poukładać. Chociaż trochę się boję czy wytrzymam, bo z natury jestem gadułą - mówi Paweł.

W sumie w pielgrzymce akademickiej na Jasną Górę, pod hasłem: "Ja wierzę, że to Ty", pójdzie ok. 4 tys. osób. Zapisy trwają do 4 sierpnia. Koszt: 75 zł oraz 55 zł opłaty bagażowej.

Z pielgrzymką akademicką, która wychodzi z Warszawy 5 sierpnia pójdą też żołnierze. Rozpoczną pielgrzymowanie od Mszy św. w katedrze polowej WP o 5.30, a po niej dołączą do formującej się kolumny WAPM na pl. Zamkowym.

Do 4 sierpnia do godz. 20 można się też zapisać na Praską Pielgrzymkę Pieszą. Jest współorganizowana przez Kościelną Służbę Porządkową Totus Tuus oraz Strażaków. Wyruszy z Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej (parafia Narodzenia Pańskiego w Warszawie) 5 sierpnia o godz. 7. Zapisy prowadzone są  w sanktuarium przy ul. Ostrobramskiej 72. Opłata dla dorosłych wynosi 160 zł, dla uczącej się młodzieży, emerytów i rencistów - 120 zł, a dla dzieci - od 50 do 90 zł.

W XXII Pielgrzymce Niepełnosprawnych, która w poniedziałek wyjdzie z kościoła św. Józefa na Woli, weźmie udział ok. 700 osób, z czego 100 to niepełnosprawni. Chętni mogą zgłaszać się do 4  sierpnia,  przy ul. Deotymy 41 w Warszawie (sala św. Józefa w godz. 9-19), w dniu wyjścia pielgrzymki lub na trasie. Wpisowe: 150 zł.

W klasztorze ojców paulinów, przy ul. Długiej można zapisać się na najstarszą warszawską pielgrzymkę, która na Jasną Górę wyrusza 6 sierpnia po Mszy św. o godz. 6. Wpisowe: 100 zł, ale przewidziano zniżki dla kolejnych osób z rodziny. Zapisy trwają do 5 sierpnia do godz. 19.

Do 5 sierpnia do godz. 20 w kaplicy Res SACRA MISER, przy Krakowskim Przedmieściu, trwają zapisy na Warszawską Pieszą Pielgrzymkę Akademickich Grup "17", która na szlak wyruszy 6 sierpnia. Koszt wpisowego i bagażowego: 130 zł.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama