GN 2/2021 Archiwum

Taniej w przedszkolach od września

Stolica ma najwyższy poziom „uprzedszkolnienia” w Polsce. Aż 97 proc. warszawskich maluchów chodzi do przedszkola. Od 1 września prawie 50 tys. warszawskich maluchów z przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych skorzysta z bezpłatnych zajęć dodatkowych. Miasto przeznaczy na ten cel 10 mln zł.

Od 1 września każde dziecko w przedszkolu i oddziale przedszkolnym zorganizowanym w szkole podstawowej będzie mogło bezpłatnie korzystać z dwóch zajęć dodatkowych tygodniowo. Do tej pory tego typu zajęcia opłacali rodzice. Największym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia rytmiki, języka angielskiego oraz gimnastyki korekcyjnej, dlatego właśnie one będą finansowane w pierwszej kolejności. Dyrektorzy warszawskich przedszkoli zatrudnią nauczycieli z kwalifikacjami do prowadzenia powyższych zajęć.

- Za trzy tygodnie rozpoczniemy nowy rok szkolny, w którym zmienią się zasady pobytu maluchów w przedszkolach. Dla rodziców to zmiana na lepsze - za każdą dodatkową godzinę pobytu dziecka w przedszkolu zapłacą mniej. Będą też mogli za darmo posłać swoje dzieci na dwie godziny tygodniowo dodatkowych zajęć. Warszawa jest pierwszym polskim miastem, które zdecydowało się na taki krok - powiedziała podczas wizyty w placówce przy ul. Zawrat 22 Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy.

Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego wchodzi w życie tzw. ustawa przedszkolna, m.in. obniżająca opłatę za pobyt dziecka w przedszkolu samorządowym. W Warszawie opłata za godzinę pobytu dziecka w przedszkolu po godz. 13 wyniesie 1 zł, czyli będzie o 2 zł niższa niż dotychczas. Zachowane zostaną również dotychczasowe ulgi i zwolnienia z opłat.

Do 2014 r. powstanie w Warszawie kolejnych 1750 miejsc przedszkolnych - zbudowanych zostanie 7 nowych przedszkoli oraz rozbudowanych 6 innych obiektów oświatowych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama