Nowy numer 3/2021 Archiwum

Stachuriada w Kamienicy

Z okazji 76. rocznicy urodzin Edwarda Stachury Teatr Kamienica przygotowuje dwa koncerty poświęcone twórczości poety. „Mszę wędrującego” oraz „Stachura - Poematy” fani artysty będą mogli usłyszeć 17 i 18 sierpnia.

17 sierpnia (godz. 20) miłośnicy twórczości Edwarda Stachury będą mogli obejrzeć monodram-recital pt. „Msza wędrującego” w wykonaniu Anny Chodakowskiej. Koncert odbędzie się w klimatycznej Piwnicy Warsza.

„Msza wędrującego” w reżyserii Krzysztofa Bukowskiego powstała w oparciu o teksty „Missa Pagana”. Monodram-recital, którego premiera odbyła się ponad 20 lat temu w Starej Prochowni, powstał z myślą o Annie Chodakowskiej.

Wznowienie koncertu jest ucztą dla miłośników talentu aktorki i wielbicieli twórczości Edwarda Stachury. W znakomitej interpretacji artystki, którą charakteryzuje rzadko już dziś spotykana wrażliwość na słowo oraz w wyśmienicie skomponowanej muzyce Romana Ziemlańskiego odnaleźć można to, co w twórczości Poety najważniejsze - alegoryczną podróż w głąb ludzkiej duszy.

Kolejnego dnia o godzinie 18 na Scenie Oficyna wystąpią przedstawiciele Lubelskiej Federacji Bardów z recitalem „Stachura - Poematy”. Będzie to koncert wykorzystujący jako libretto wyłącznie poematy Edwarda Stachury.

Jest to zarazem pierwsze w historii tak kompleksowe przedstawienie stricte poetyckiej działalności autora „Siekierezady”. Wszystkie kompozycje do fragmentów dzieł poety stworzyli artyści Lubelskiej Federacji Bardów. Dominującym wzorcem muzycznym, do którego się odwołali jest rock progresywny.

Edward Stachura urodził się 18 sierpnia 1937 roku w Charvieu we Francji, zmarł 24 lipca 1979 roku w Warszawie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama