Nowy numer 3/2021 Archiwum

Metro wraca na tory. Całe

Od piątku 23 sierpnia metro znów będzie jeździć przez stacje Centrum i Świętokrzyska. Niemal dziesięć dni przed terminem wykonawca centralnego odcinka II linii metra połączył ze sobą dwie linie podziemnej kolejki.

Od początku wakacji nie można było przejechać metrem z Ursynowa na Bielany - pociągi dojeżdżały z jednej strony do Politechniki, z drugiej - do stacji Ratusz Arsenał.

W tym czasie budowane były dwa połączenia pomiędzy dwiema liniami metra. Prace potoczyły się bez komplikacji i już od piątku metro będzie kursowało normalnie czyli pomiędzy Kabatami a Młocinami.

Od piątku metro w Warszawie będzie znowu kursować na całej linii; pasażerowie będą mogli ponownie korzystać z wyłączonych z ruchu pod koniec czerwca stacji metra: Centrum i Świętokrzyska - poinformował we wtorek stołeczny ratusz.

- Mimo dużego zakresu budowa prowadzona była w bardzo dobrym tempie. Cieszę się, że udało się zakończyć prace ponad tydzień przed terminem. Wiem, że konieczność zamknięcia dwóch centralnych stacji była uciążliwa, dlatego tym bardziej dziękuję mieszkańcom Warszawy za wyrozumiałość - powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy.

Tuż za stacją Centrum (w kierunku stacji Świętokrzyska) powstało połączenie torowe II i I linii metra, którym pociągi z II linii będą mogły wjeżdżać na I linię w kierunku stacji postojowej Kabaty. Zamontowano m.in. dwa rozjazdy i zwrotnicę, przebudowano oświetlenie i sieć kanalizacyjną, wykonano instalację umożliwiającą przełączanie systemów sterowania ruchem pociągów na I i II linii.

Nad tunelami I linii wybudowano halę odpraw nowej stacji Świętokrzyska. "Na razie jeszcze pasażerowie wsiadający do pociągów nie zobaczą wejścia do łącznika, bo ściana na końcu peronu nie jest przebita - to zostanie wykonane w późniejszym terminie, już bez utrudnień w ruchu pociągów" - podkreślono w komunikacie.

Po przywróceniu kursowania pociągów na całej I linii metra zlikwidowane zostaną linie zastępcze 74, 75 i Z-1. Linia tramwajowa 1, do końca wakacji, będzie kursowała ze zwiększoną częstotliwością, na wydłużonej trasie (Banacha - Żerań Wschodni). W godzinach porannego szczytu na swoje podstawowe trasy wrócą linie autobusowe 226, 527, 718, 738 oraz 805 (nie będą już podjeżdżały do stacji metra Centrum). Linia 520 nie będzie się zatrzymywała na dodatkowych przystankach METRO ŚWIĘTOKRZYSKA oraz KRÓLEWSKA, a dla linii 132 zostanie przywrócony przystanek METRO MARYMONT. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama