Nowy numer 3/2021 Archiwum

Wyklęci zidentyfikowani

IPN ogłosił kolejne nazwiska ofiar komunistycznego terroru. Wśród odnalezionych na "Łączce" zidentyfikowano ciało legendarnego dowódcy Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki".

W siedzibie Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki przy ul. Marszałkowska 21/25 odbyła się konferencja prasowa poświęcona kolejnym wynikom prac identyfikacyjnych ofiar terroru komunistycznego.

- Z powodu identyfikacji ofiar spotykamy się po raz trzeci. Jest to chwila niezwykle istotna i ważna przede wszystkim dla rodzin ofiar, które nam towarzyszą. To także ważna chwila dla nas wszystkich. Te osoby, które miały zostać wymazane z polskiej historii, powracają do naszej do naszej świadomości. Każde kolejne nazwisko powoduje, że to, co chcieli dokonać zbrodniarze - zapomnienie zostaje przezwyciężone, ale jest to też działanie skierowane do przyszłości. Wraz osobami powracają historie ich życia – powiedział prezes Instytutu Pamięci Narodowej Łukasz Kamiński.

W obecności dziennikarzy i rodzin odczytano alfabetycznie nazwiska zidentyfikowanych ofiar: Władysław Borowiec, Henryk Borowy-Borowski, Hieronim Dekutowski, Zygfryd Kuliński, Józef Łukaszewicz, Henryk Pawłowski, Zygmunt Szendzielarz, Wacław Walicki i Ryszard Widelski.

Każda z obecnych rodzin otrzymała dekret o dokonanej identyfikacji. Dla wielu z nich był to wzruszający moment. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama