Nowy numer 4/2021 Archiwum

Biletowa rewolucja ratusza

Ratusz wyciąga rękę zgody do niezadowolonych z podwyżek cen biletów mieszkańców. "W styczniu przyszłego roku wprowadzone zostaną zmiany odpowiadające faktycznym potrzebom mieszkańców" - podaje komunikat prasowy. Co nas czeka?

Wyeliminowane będą bilety niezbyt popularne lub o porównywalnych funkcjach. Od stycznia 2014 r. mieszkańcy Warszawy będą mogli korzystać z dwóch nowych, bardziej atrakcyjnych biletów krótkookresowych. Pierwszym z nich jest bilet przesiadkowy, ważny przez 75 minut od momentu skasowania. Jego cena wyniesie 4,40 zł, czyli tyle samo, co dotychczasowa cena biletu jednorazowego. Kolejną nowością będzie bilet weekendowy, który zastąpi bilet 3-dniowy. Będzie ważny od piątku od godz. 19 do poniedziałku do godz. 8, w dwóch strefach biletowych. Cena nie będzie wygórowana - jedna osoba zapłaci za niego zaledwie 24 zł, a grupa (do 5 osób) tylko 40 złotych.

Osoby płacące podatki w stolicy zapłacą mniej za bilety długookresowe dzięki wprowadzeniu Karty warszawiaka. W przyszłym roku bilet 30-dniowy będzie kosztować 110 zł (obecnie 100 zł), a w ramach Karty warszawiaka tylko 98 zł. A osoby korzystające z biletów 90-dniowych na Kartę warszawiaka nie odczują zmian w cenie - dalej będą jeździć za 250 zł, pozostali będą musieli zapłacić 280 zł.

Karta warszawiaka wydawana będzie osobom, które mieszkają i płacą lub zaczną płacić podatek dochodowy PIT w Warszawie. Miejsce zameldowania, czyli adres wpisany w dowodzie osobistym, nie będzie brane pod uwagę. Jest to forma premiowania osób, które płacąc PIT w Warszawie, dokładają się do kosztów funkcjonowania miasta.

Dodatkowymi funkcjami Karty warszawiaka będą zniżki do warszawskich instytucji kultury i WOSIRów oraz dłuższy - do 30 minut - czas bezpłatnego korzystania z Veturilo.

Nadal za 3,4 zł będzie można korzystać z bardzo popularnego biletu 20-minutowego, który zapewnia możliwość taniego podróżowania na krótkim dystansie. W taryfie biletowej pozostanie również bilet dobowy - jego cena nie zmieni się i będzie wynosiła 15 zł za bilet ważny w 1 strefie oraz 24 zł za bilet ważny w dwóch strefach.

Z oferty zostanie wycofany bilet jednorazowy oraz bilety czasowe: 40- i 60-minutowy. Zastąpi je przesiadkowy bilet 75-minutowy, ważny w I i II strefie. Z kolei zamiast biletu 3-dniowego będzie można korzystać z biletu weekendowego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama