Nowy numer 3/2021 Archiwum

Słono zapłacą za hałas

Ponad 5 tys. wniosków o odszkodowania złożyli do Portów Lotniczych mieszkańcy okolic Lotniska Chopina.

Co najmniej 1,8 tys. wniosków o wykonanie izolacji akustycznej i ponad 5 tys. wniosków o odszkodowania złożyli do Portów Lotniczych mieszkańcy Obszaru Ograniczonego Użytkowania dla Lotniska Chopina. Termin składania wniosków upłynął 3 sierpnia. Wszystkie złożone wnioski trafiły do Zespołu Terenowo-Prawnego Portów Lotniczych. Po rejestracji i zeskanowaniu papierowych formularzy pracownicy zespołu rozpoczną żmudną pracę przy ocenie poprawności formalnej i merytorycznej wniosków.

- Każdy wnioskodawca dostanie od nas odpowiedź, ale może to potrwać nawet kilka miesięcy, ponieważ wniosków jest naprawdę dużo - mówi Wojciech Szczeciński, p.o. kierownika zespołu.

Poprawne pod względem formalnym i uzasadnione merytorycznie wnioski o wykonanie izolacji akustycznych będą przekazywane do realizacji. Do mieszkania wnioskodawcy wysłana zostanie ekipa akustyków, którzy sprawdzą, czy normy hałasu w pomieszczeniach mieszkalnych faktycznie są przekraczane. Jeśli tak będzie, określony zostanie zakres prac, które zapewnią tam odpowiedni klimat akustyczny. Właściciel, w porozumieniu z wybraną przez siebie firmą budowlaną, przygotuje kosztorys, a po zaakceptowaniu go przez Porty Lotnicze wykona zalecone prace na koszt przedsiębiorstwa.

Porty Lotnicze nie będą natomiast rozpatrywać wniosków o odszkodowania za utratę wartości nieruchomości oraz o wykup nieruchomości. - Nie dysponujemy narzędziami, które pozwalałyby obiektywnie ustalić wysokość świadczeń w tych przypadkach. To może stwierdzić tylko sąd, opierając się na ekspertyzach biegłych. Mieszkańcy byli o tym wcześniej uprzedzani - wyjaśnia W. Szczeciński.

Obszar Ograniczonego Użytkowania dla Lotniska Chopina został ustanowiony w czerwcu 2011 r. przez Sejmik Województwa Mazowieckiego. Obszar obejmuje tereny, na których ruch lotniczy powoduje przekraczanie norm hałasu określonych w przepisach dotyczących ochrony środowiska. Granice obszaru obejmują część południowej Warszawy, a także okolicznych gmin, m.in. Piaseczna, Raszyna i Michałowic. Na podstawie uchwały sejmiku, na terenie obszaru OOU obowiązują ograniczenia związane z  budową i rozbudową nowych obiektów mieszkalnych oraz obiektów użyteczności publicznej (m.in. szkół i szpitali). W ramach rekompensaty sejmik umożliwił mieszkańcom obszaru ubieganie się o świadczenia od operatora Lotniska Chopina w postaci sfinansowania izolacji akustycznej mieszkań, wypłaty odszkodowań za utratę wartości nieruchomości oraz o wykup nieruchomości lub ich części.

W czerwcu tego roku ponad pół miliona złotych z odsetkami wygrało w Sądzie Okręgowym w Warszawie małżeństwo, które pozwało Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze o odszkodowanie za hałas. Sąd zasądził je, bo orzekł, że ich dom i działka na Zielonym Ursynowie straciły na wartości z powodu hałasu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama