Nowy numer 3/2021 Archiwum

Książki od Caritas

Ok. 400 kompletów książek otrzymają w tym roku dzieci dzięki pomocy Caritas Archidiecezji Warszawskiej. To dwa razy więcej niż w poprzednim roku.

Do Caritas Archidiecezji Warszawskiej wpłynęło w tym roku ok. 250 podań z prośbą o pomoc w zakupie podręczników. Do organizacji zgłaszają się często rodziny wielodzietne, prosząc o pomoc dla więcej niż jednego dziecka. Elżbieta Jackiewicz, koordynator pracy na rzecz dzieci w Caritas Archidiecezji Warszawskiej, mówi, że zadaniem organizacji jest pomoc każdemu, kto jest w potrzebie. - Staramy się dostosowywać nasze możliwości do potrzeb, które są w nich zawarte. Jeżeli jest trudna sytuacja w rodzinie i dziecko ma pozostać bez książek, to nie pozostawimy rodziny bez pomocy - zapewnia.

Pomoc dzieciom odbywa się na kilku płaszczyznach. Wyprawki szkolne są przygotowywane w ok. stu parafialnych zespołach Caritas, świetlicach środowiskowych i w biurze Caritas Archidiecezji Warszawskiej. - W biurze przygotowujemy komplety podręczników. Przybory szkolne zawsze łatwiej kupić, z książkami jest już gorzej. Dla klas 1-3 książki kosztują ok. 300zł, dla klas starszych nawet do 600zł. To dla rodzin potrzebujących gigantyczne kwoty - mówi.

Przybory szkolne zakupią dla dzieci świetlice, w których codziennie na Woli, Ursynowie i Ochocie przebywa ok. 125 dzieci oraz parafialne zespoły Caritas.

Jak mówi Elżbieta Jackiewicz, w pomoc dzieciom może włączyć się każdy. - Przybory szkolne i podręczniki zgodne z normą programową można przynosić do biura Caritas na Krakowskie Przedmieście 62. Darowizny można wpłacać na konto Caritas Archidiecezji Warszawskiej z dopiskiem "wyprawki" lub "pomoc dzieciom". - Każda kwota zostanie przeznaczona na pomoc dzieciom - mówi koordynatorka programu. W ubiegłym roku koszt wyprawek wyniósł aż 60 tys. złotych, wiadomo już, że w tym roku ta kwota na pewno wzrośnie co najmniej dwukrotnie. - Problem ubóstwa jest coraz większy - zauważa Jackiewicz.

Pieniądze, za które Caritas Archidiecezji Warszawskiej zakupi szkolne wyprawki, pochodzą w większości z 1% , który każdy może odpisać od podatku na rzecz wybranej organizacji pozarządowej. Można także pomóc obejmując całoroczną opieką finansową jedno dziecko w ramach programu stypendialnego "Skrzydła", który startuje wraz z początkiem nowego roku szkolnego.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama