Nowy numer 48/2020 Archiwum

I po wykopkach....

Ponad 1,5 tys. osób żegnało wakacje w sierpeckim Muzeum Wsi Mazowieckiej.

1 września w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu ponad 1500 zwiedzających uczestniczyło w ostatnich przed zimą pracach polowych i gospodarskich. Na turystów czekało wiele atrakcji, wśród których znalazły się pokazy codziennych prac w polu i gospodarstwie, występy artystyczne na deskach amfiteatru, a także przejażdżki konne w siodle i bryczką. O godzinie 14 w zabytkowym kościele z Drążdżewa w ich intencji odprawiona została uroczysta Msza św.

W polach pracowały kopaczki konne, odbywała się też orka i bronowanie. Gospodynie z pomocą motyk wykopywały ziemniaki dzielnie wspierane przez turystów, którzy nie bali się pobrudzić. Podczas Wiejskiego Kiermaszu ziemiopłodów i zwierząt gospodarskich goście kupić mogli nie tylko warzywa i owoce z własnych upraw Muzeum, ale także królika, kaczkę, czy dorodną kurę. Również na stoiskach wystawców rozłożonych na polanie przy amfiteatrze znalazło się wiele interesujących produktów: rękodzieło użytkowe i artystyczne, regionalne potrawy, napoje oraz drewniane zabawki.

Można było prześledzić cały proces obróbki wełny, a nawet spróbować swoich sił na kołowrotku   Można było prześledzić cały proces obróbki wełny, a nawet spróbować swoich sił na kołowrotku
Serwis MWM
Każda z zagród odsłaniała inny element wiejskiej codzienności w początkach XX w. Przechadzając się drogą spotkać można było tkaczkę, zielarkę, kowala, plecionkarza, a także szewca. Zwiedzający spróbowali świeżo ubitego masła na tradycyjnym chlebie. Wielkim powodzeniem wśród turystów cieszył się również domowy kompot. W jednej z chałup odbywało się kiszenie kapusty. Gospodynie w asyście uczestników imprezy przygotowywały kapustę zgodnie ze wszystkimi prawidłami sztuki. Na efekt trzeba będzie jednak poczekać. Chętni mogli posmakować już wcześniej sporządzonego produktu.

W jednej z chat pokazano  cały proces obróbki wełny – od strzyżenia, przez gręplowanie i czesanie, po jej przędzenie na kołowrotku. Dla turystów wystąpił Ludowy Zespół Artystyczny Kasztelanka w widowisku folklorystycznym. Po nich na scenę wyszli członkowie Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP z Sierpca.

Wykopki stanowiły ostatnią imprezę tematyczną w tegorocznym kalendarzu mazowieckiego skansenu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama