Nowy numer 24/2021 Archiwum

Obudzą "śpiące" parafie

Anonimowość, brak wzajemnych relacji i zaangażowania świeckich - to bolączki szczególnie wielkomiejskich parafii. II Kongres Nowej Ewangelizacji, który od 19 do 22 września odbędzie się Warszawie, ma pokazać, jak ożywić uśpione parafie. Ale nie tylko.

Kilkudniowe spotkanie będzie składało się z trzech części - rekolekcji, które dla uczestników wygłosi bp Grzegorz Ryś, konferencji i warsztatów. - Kluczowym pojęciem rozpatrywanym w czasie kongresu będzie "nawrócenie pastoralne", o którym często mówi papież Franciszek. Ma ono miejsce wtedy, gdy od działań mających charakter konserwujący przechodzimy do działań misji permanentnej. To nawrócenie ma dotyczyć wspólnot w Kościele, więc także parafii - tłumaczył podczas konferencji prasowej bp Grzegorz Ryś.

Ważna będzie także część warsztatowa. Podczas ośmiu spotkań prelegenci podzielą się doświadczeniem ożywiania własnych parafii poprzez np. Kursy Alfa, Komórki  Parafialne, Szkoły Nowej Ewangelizacji, a także działania przy parafii ruchów (np. Neokatechumenatu czy Ruchu Światło-Życie) i wspólnot (np. Emmanuel czy Chemin Neuf). Praktycznymi poradami podzielą się także goście z za granicy (bp Nicholas DiMarzio, ks. Piergiorgio Perini, o. Vincent Breynaert CCN, Marc de Leyritz). Organizatorzy zaplanowali także część praktyczną - ewangelizację Ursynowa.

Obecny na konferencji kard. Kazimierz Nycz zaznaczył, że podczas kongresu będzie mowa o Kościele, w którym duszpasterstwo, katechizacja i ewangelizacja prowadzone są jednocześnie. - Nie mogę być między tymi działaniami napięcia. W parafii musi mieć miejsce zarówno duszpasterstwo i katechizacja oraz ewangelizacja. Nie można też stawiać pytania "ewangelizacja w parafii czy poza nią?" - bo musi ona odbywać się w parafii - powiedział metropolita warszawski. Hierarcha zwrócił także uwagę, że obudzenia potrzebują wszyscy: duchowni i świeccy.

Kongres po hasłem "Obudzić olbrzyma" odbędzie się od 19 do 22 września w parafii Wniebowstąpienia Pańskiego na Ursynowie, al. Komisji Edukacji Narodowej 101. Do udziału zaproszeni są proboszczowie, rektorzy, opiekuni wspólnot i ruchów kościelnych oraz ich liderzy, jak również katecheci i członkowie parafialnych rad duszpasterskich. W kongresie lub jego części mogą uczestniczyć także parafianie. Ci, którzy nie będą mogli być osobiście, transmisję ze spotkania mogą śledzić przez stronę www.nowaewangelizacja.org.

14 września, pod hasłem "Bądźcie moimi świadkami" w ursynowskiej parafii spotkają się wspólnoty i ruchy archidiecezji warszawskiej wraz z kapłanami i liderami. Uczestnicy będą modlić się w intencji ewangelizacji Warszawy i rozbudzenia charyzmatu Bożego. Spotkanie rozpocznie się o godz. 10, w programie m.in.: modlitwa, konferencja, adoracja Najświętszego Sakramentu, spotkanie w małych grupkach, Msza św., której przewodniczyć będzie kard. Kazimierz Nycz. Spotkanie zakończy się agapą.  

Więcej informacji o kongresie na www.nowaewangelizacja.org.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama