Zachęceni wygranymi wyborami do Senatu na Podkarpaciu, politycy PiS szykują się do odwołania prezydent Warszawy.
Po wygranej w wyborach do Senatu na Podkarpaciu czas na odwołanie prezydent Warszawy - podkreślają politycy PiS. Zapowiadają szeroką kampanię skierowaną do mieszkańców stolicy i mobilizację w partii. Nie widzą przy tym raczej szans na współpracę z Solidarną Polską.
"Wybory na Podkarpaciu pokazały tendencję wzrostu poparcia dla PiS i spadku dla koalicji rządzącej. Władza boi się warszawskiego referendum. Jestem przekonany, że osąd warszawiaków będzie krytyczny dla Hanny Gronkiewicz-Waltz" - powiedział PAP szef klubu PiS Mariusz Błaszczak.
"Jest wielka szansa na odwołanie Hanny Gronkiewicz-Waltz w referendum. Oburzenie na jej rządy, butne zachowanie jest olbrzymie" - stwierdził z kolei Jarosław Zieliński, który zasiada w komitecie politycznym PiS. Zapowiedział, że politycy PiS zaangażują się w akcję przedreferendalną bardzo mocno, podobnie jak robili to w innych tegorocznych kampaniach.
Politycy PiS zapowiadają, że partia do czasu październikowego referendum przeprowadzi kampanię skierowaną do warszawiaków. "Będziemy pokazywać, do czego doprowadziła prezydentura Hanny Gronkiewicz-Waltz i zachęcać, aby wyciągać wnioski" - zapowiada Błaszczak.
Prawo i Sprawiedliwość będzie się także dopominać, aby w przypadku skutecznego referendum w Warszawie nie był powoływany komisarz, ale by odbyły się przedterminowe wybory na prezydenta miasta. Gdyby do nich doszło PiS oficjalnie przedstawi swojego kandydata. Będzie nim proponowany już na premiera rządu technicznego socjolog prof. Piotr Gliński.
Prof. Gliński urodził się w 1954 r. w Warszawie. Jest profesorem socjologii i magistrem ekonomii, wykładowcą akademicki, w latach 2005–2011 był przewodniczącym Polskiego Towarzystwa Socjologicznego. Studiował w Instytucie Nauk Ekonomicznych oraz w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. W 1978 r. uzyskał tytuł magistra w zakresie ekonomii. Odbył studia doktoranckie w Zakładzie Badań nad Stylami Życia Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk. W 1984 r. uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych. Habilitował się również w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN w 1997 r.. W 2008 r. otrzymał tytuł profesora nauk humanistycznych. Od końca lat 70. jest związany z Instytutem Filozofii i Socjologii PAN. W latach 1997-2005 kierował Zakładem Społeczeństwa Obywatelskiego. Jest profesorem zwyczajnym, kierownikiem katedry Socjologii Struktur Społecznych Instytutu Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku. Aktywny w pracach organizacji pozarządowych. Wielokrotnie przebywał na stażach zagranicznych, w tym w Uniwersytecie Stanforda na stypendium Fundacji Forda, prowadził wykłady na uczelniach europejskich. W latach 70. i 80. był działaczem opozycji demokratycznej. W stanie wojennym pracownik spółdzielni „Alpinex”.
Trenował dżudo. Wspinał się, również w Himalajach. Dziś amatorsko biega, także na nartach. Od ponad 40 lat żegluje. Mieszka w Warszawie. Żonaty, ma córkę. Jego brat Robert jest znanym reżyserem.