Finał związkowego protestu

Dziś w stolicy gwiaździsty marsz na zakończenie 4-dniowego protestu związków zawodowych.

Dzisiejszy dzień to kulminacja akcji związków zawodowych w Warszawie. Ulicami stolicy przejdzie ogólnopolska manifestacja pod hasłem „Dość lekceważenia społeczeństwa”. Organizatorzy spodziewają się ok. 100 tys. uczestników. Do Warszawy dojeżdżają już kolejne autokary ze związkowcami z całego kraju. Dołączą do kilkuset kolegów protestujących w miasteczku namiotowym, które od środy wieczorem funkcjonuje przed Sejmem.

W środę - w pierwszym dniu protestów - związkowcy zorganizowali pikiety przed Ministerstwem Zdrowia, Ministerstwem Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, Ministerstwem Gospodarki, Ministerstwem Spraw Wewnętrznych, Ministerstwem Skarbu, Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej. Dla szefów resortów mieli przygotowane petycje, ale żaden z urzędników nie spotkał się z protestującymi. W marszu gwiaździstym w stronę Sejmu przeszło ok. 26 tys. osób. Tam wystąpili liderzy „Solidarności”, OPZZ oraz FZZ. W czwartek odbyła się manifestacja przed Ministerstwem Edukacji Narodowej przeciwko polityce oświatowej rządu, a w miasteczku namiotowym trwały eksperckie debaty. Związkowcy rozmawiali z ekspertami m.in. o sytuacji gospodarczej Polski, formach zatrudnienia, uprawnieniach związków zawodowych, roli dialogu społecznego. Debaty kontynuowano również piątek.

Dzisiejsze manifestacje rozpoczną się o godz. 12 w trzech punktach Warszawy (Sejm RP – NSZZ „Solidarność”, błonia przy Stadionie Narodowym – FZZ, plac Defilad przy Pałacu Kultury i Nauki – OPZZ). Pochody z trzech wymienionych kierunków spotkają się przy Rondzie de Gaulle'a, skąd o godz. 13 wyruszy wspólny marsz. Protestujący przejdą ulicami Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście do placu Zamkowego.

Po drodze manifestanci zatrzymają się na chwilę przy Pałacu Prezydenckim, gdzie przekazana zostanie petycja do prezydenta Bronisława Komorowskiego (treść petycji na następnej stronie) oraz petycje, które zostały już złożone w ministerstwach w środę.

Na scenie przy Zamku Królewskim odbędzie się finał akcji, podczas którego zaplanowane są wystąpienia liderów trzech central związkowych (najprawdopodobniej ok. godz. 16). Krótkie przemówienie Piotra Dudy zaplanowane jest również przed Sejmem, tuż przed rozpoczęciem „solidarnościowej” części demonstracji.

Cała manifestacja powinna zakończyć się ok. godz. 17. Potem część autokarów „Solidarności” wyruszy na Ogólnopolską Pielgrzymkę Ludzi Pracy do Częstochowy.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..