Nowy Numer 37/2019 Archiwum

Jadów - sanktuarium Krzyża św.

Abp Henryk Hoser erygował 15 września nowe miejsce kultu drzewa Krzyża Świętego, w oddalonym o 60 kilometrów od Warszawy Jadowie.

Wiarygodność relikwii jadowskich poręczył kard. Mieczysław Ledóchowski, metropolita poznański i gnieźnieński, prymas Polski w latach 1866–1886 i prefekt watykańskiej Kongregacji Rozkrzewiania Wiary. To on przekazał fragment relikwii, który przechowuje się do dziś z wielką czcią w ozdobnym relikwiarzu, udostępnianym wiernym do adoracji w w święto Podwyższenia Krzyża, w Wielki Piątek, Wielką Sobotę oraz podczas nabożeństw Drogi Krzyżowej, zwłaszcza w Niedzielę Palmową ulicami Jadowa. W Wielki Czwartek relikwie były przekazywane do adoracji nocnej w sanktuarium w pobliskim Loretto, a od początku Roku Wiary - stanęły w ołtarzu głównym neoromańskiej świątyni, zaprojektowanej przez architekta Józefa Piusa Dziekońskiego i wybudowanej z datków wiernych i fundacji hrabiego Zdzisława Zamoyskiego.

Konsekracji kościoła dokonał, w obecności kilkunastu tysięcy wiernych arcybiskup warszawski Wincenty Chruściel-Popiel. W okolicach Jadowa od XVIII wieku bardzo mocno rozwijał się kult rozważania Męki Pańskiej, co znalazło świadectwo w wystroju świątyni, ale także świadectwach cudów, obserwowanych przy jednym z przydrożnych krzyży w Sitnem, później przeniesionym na cmentarz przykościelny.

- Zwracając się z prośbą do arcybiskupa Henryka Hosera o utworzenie świątyni Znalezienia Krzyża Św. w Jadowie sanktuarium chciałem jeszcze bardziej umocnić kult Krzyża Św. i Męki naszego Pana Jezusa Chrystusa - mówi proboszcz parafii ks. Wiesław Bocheński.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL