- Referendum to spór Dawida z Goliatem, w którym słabsi obywatele muszą zmierzyć się z siłą 7,5 tys. urzędników miejskich opłacanych z 14 mld budżetu i subwencji wspierającej PO. Chcemy "uzbroić" warszawiaków w wiedzę, na co naprawdę idą ich pieniądze - mówił Przemysław Wipler pokazując pierwszą Mapę Wydatków Warszawy.
Rok temu Fundacja Republikańska przedstawiła Mapę Wydatków Państwa - pierwszy przegląd wszystkich wydatków polskiego sektora publicznego.
- Dziś przedstawiamy analogiczny projekt w odniesieniu do Warszawy pod rządami wiceprzewodniczącej Platformy Obywatelskiej, Hanny Gronkiewicz-Waltz. Warszawa, pod względem budżetu, jest jak małe państwo. 14 miliardów złotych, którymi dysponują stołeczni urzędnicy odpowiada rocznym wydatkom Malty - podkreślił Przemysław Wipler podczas konferencji zorganizowanej przed ratuszem, zapowiadając że podobną mapę wydatków Republikanie będą opracowywać co roku, i to nie tylko dla Warszawy.
- Tylko dobrze poinformowany obywatel może podjąć w pełni świadomą decyzję przy urnie wyborczej - dodał Paweł Gruza, pełnomocnik regionalny Republikanów na aglomerację warszawską.
Według Mapy Wydatków Warszawy, w każdym roku miasto wydaje na obsługę długu publicznego 472 mln zł. Ale jednym z największych kosztów ponoszonych przez Warszawę, są wydatki na transport publiczny - to prawie 1/3 całego budżetu. W przeliczeniu na mieszkańca to kwota kwota 2 579 zł rocznie.
- Biorąc pod uwagę, że wpływy z biletów pokrywają jedynie 31 proc. kosztów funkcjonowania komunikacji miejskiej, za 20-minutowy bilet każdy warszawiak płaci nie 3,40, a 10,97 zł! Czyli trzy osoby płacą tyle, ile za taksówkę z centrum na Kabaty - podkreśla Przemysław Wipler.
Według lidera Republikanów, miasto musi zrównoważyć także swój budżet, zmniejszając zatrudnienie w administracji i miejskich spółkach.
Mapa Wydatków Warszawy będzie teraz uzupełniana o szczegóły. W ostatnim tygodniu przed referendum 13 października ma także ruszyć autobus, który dotrze do wszystkich dzielnic Warszawy, pokazując skalę marnotrawstwa publicznych pieniędzy w Warszawie.
Mapę można pobrać ze strony www.zmieniajwarszawe.pl.
(obraz) |