Nowy numer 24/2018 Archiwum

Przywileje stołecznego podatnika

Miało być w grudniu, udało się jeszcze przed referendum. Hanna Gronkiewicz-Waltz przestawiła zniżki, które w instytucjach kultury będą przysługiwać osobom płacącym w stolicy podatek PIT.

Teatr Ochoty - 50 proc. Muzeum Historyczne m.st. Warszawy - 30 proc. Teatr Studio - 20 proc. Teatr Małego Widza - 10 proc. Ateneum - bilet na balkonie za 30 zł. Takie zniżki da Karta Warszawiaka, której uchwaleniem zajmą się dzisiaj radni Warszawy. Udział w programie zniżek zadeklarowało już 20 instytucji miejskich i pozarządowych. Wszystkie przywileje związane z posiadaniem Kart warszawiaka i młodego warszawiaka będą dostępne wkrótce w internecie.

Dodatkowo posiadacze Kart będą mogli korzystać z miejskich pływalni ze zniżką 10 proc. w godz. 15-17 od poniedziałku do piątku, a także w niektóre godziny podczas weekendów.

Karta warszawiaka będzie uprawniać również do zakupu tańszych biletów okresowych. Od stycznia 2014 r. bilet miesięczny w pierwszej strefie będzie kosztował 98 zł zamiast 110, a 90-dniowy 250 zł zamiast 280.

Karta warszawiaka początkowo będzie miała postać hologramowej naklejki o średnicy 17 mm naklejanej na spersonalizowaną kartę miejską. Będzie się na nim znajdować logo stolicy - Zakochaj się w Warszawie, otoczone obwódką z napisami: "Karta warszawiaka", "Karta młodego warszawiaka" lub "Płacę podatki w Warszawie". Hologram będzie można odebrać w punktach obsługi pasażera ZTM i w dzielnicowych Wydziałach Obsługi Mieszkańców. Trwają rozmowy z Ministerstwem Finansów nad możliwością uproszczenia procedury weryfikacji uprawnień do posiadania Kart. W pierwszej fazie prawdopodobnie niezbędne będzie jednak okazanie pierwszej strony PIT-u, potwierdzającego płacenie podatku w Warszawie.

Kartę mają otrzymać również osoby bezrobotne, mieszkające w Warszawie i zarejestrowane w stołecznym Urzędzie Pracy.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma