Dwa składy inspiro rozpoczęły normalne kursowanie na I linii metra. W niedzielę podczas pierwszego kursu w pociągu rozbrzmiała muzyka Chopina, Mozarta i Straussa.
Podróżni byli mile zaskoczeni obecnością w pociągu muzyków Metro Symphony Orchestra and Choir pod dyrekcją Iriny Bogdanovich. Studenci Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina i Uniwersytetu Warszawskiego wykonali m.in. „Mazurek” Chopina, „Nad pięknym modrym Dunajem" Straussa i... „Sen o Warszawie” Niemena. Kolejne kursy inspiro nie były już tak nietypowe, ale warszawiacy byli poruszeni nowoczesnym designem pociągu, a przede wszystkim tym, że pojazd nie ma oddzielnych wagonów i można swobodnie poruszać się w jego wnętrzu.
- Rozwój komunikacji miejskiej, a w szczególności metra, to dla nas priorytet. Metro, oprócz tego, że jest najbardziej efektywnym środkiem transportu, również ma charakter miastotwórczy. Widać to doskonale w dzielnicach, w których funkcjonuje I linia – powiedziała prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, jadąc pierwszym kursem pociągu.
Pociągi inspiro są w tej chwili najnowocześniejszym taborem metra w Europie. Inspiro jest wyposażony w system automatycznej regulacji wentylacji dostosowany do zapełnienia wagonu, oświetlenie LED przedziału pasażerskiego, rampy ułatwiające wsiadanie do pojazdu osobom niepełnosprawnym, dodatkowe wyświetlacze z informacją pasażerską, monitoring wizyjny. Obowiązkowy przegląd techniczny pociągi będą przechodzić co 3 miesiące, podczas gdy składy rosyjskie wymagają przeglądu co 20 godzin, a Metropolis – co 14 dni. Żywotność silników inspiro jest szacowana na 2 mln km jazdy. Prędkość maksymalna wynosi 90 km/h. Rozpoczęły od kursowania pomiędzy Kabatami a Młocinami, później natomiast wyjadą także na centralny odcinek II linii.
Pierwszy pociąg inspiro trafił do stolicy w grudniu 2012 r., w tej chwili w Warszawie jest ich już 9. Pod koniec września tego roku Urząd Transportu Kolejowego wydał świadectwo typu pojazdu kolejowego, pozwalające inspiro wyjechać na tory. Zakup 35 pociągów tego typu finansowany jest z pieniędzy Metra Warszawskiego, uzyskanych dzięki wieloletniej umowie wykonawczej z m.st. Warszawa o świadczeniu usług przewozowych środkami komunikacji zbiorowej – pociągami metra w latach 2009–2027, a także dzięki kredytowi EBOiR oraz dofinansowaniu z UE. Wykonawcą kontraktu, opiewającego na kwotę netto prawie 1,07 mld zł, jest konsorcjum firm Siemens i Newag z Nowego Sącza (pociągi montowane są w Nowym Sączu, w nowej, specjalnie wybudowanej hali).